REYKJAVÍK - Schôdza ministrov zahraničia členských krajín NATO, ku ktorým sa pridali šéfovia diplomacií 27 „partnerských“ štátov vrátane Ruska, potvrdila balansovanie Severoatlantickej aliancie medzi starou koncepciou vojensko-politickej organizácie zameranej na obranu a tendenciu z nej urobiť celoeurópske fórum pre bezpečnostné otázky.
Pri včerajšom rokovaní sa k stolu posadilo 46 delegácií. Pripomínalo to skôr Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe - nielen zložením, ale aj matným obsahom prejavov. „Bol to významný míľnik na ceste k pražskému summitu, ktorý bude znamenať rozhodný krok vpred v pokračujúcej transformácii aliancie a jej partnerstva,“ vyhodnotil debatu generálny tajomník NATO George Robertson.
Fórum, kde sedia vedľa seba krajiny od Švajčiarska cez Spojené štáty a Francúzsko až po Tadžikistan, sa musia nutne vyjadrovať všeobecne a opakovať známe pravdy. Činitelia aliancie si však vážia pradivo vzťahov, sympatií, znalostí a pocitov, ktoré postupne vzniká a utužuje spolupatričnosť a solidaritu. To je podľa nich nutné na udržanie bezpečnosti v euroatlantickom priestore. Reykjavík bol okrem prípravy Prahy dôležitý hlavne uzavretím dohody o vzniku Rady NATO-Rusko, ktorú včera všetci ministri vítali. Podľa analytikov nespočíva jej význam ani tak v existencii a práci, ako v tom, že je súčasťou širšieho zbližovacieho trendu, ktorý sa prejavuje napríklad aj chystanou americko-ruskou dohodou o znížení stavu jadrových zbraní. O tom, že takýto vývoj nevzniká jednoducho, svedčí i to, že prezidenti George Bush i Vladimir Putin musia doma prekonávať odpor proti tomuto zbližovaniu.
Samotná Rada NATO-Rusko sa nebude zložením líšiť od doterajšej Stálej zmiešanej rady NATO-Rusko a hrozí nebezpečie, že sa jej bude podobať i obsahovo. O vybranom počte tém má síce rozhodovať dvadsať suverénnych krajín, teda 19 členov NATO a Rusko na rovnoprávnom základe, v praxi sa však očakáva skôr doterajšia tendencia predkladať hotové stanoviská jednej i druhej strany. Robertson realisticky skonštatoval, že nová rada bude úspešná presne podľa miery politickej vôle štátov, ktoré ju budú tvoriť.
KAREL BARTÁK, čtk