
Arafat včera prekvapil. Pred palestínskymi poslancami hovoril dokonca aj o vlastných chybách.
FOTO - REUTERS
RAMALLÁH - Predseda palestínskej samoprávy Jásir Arafat včera predniesol kľúčový prejav, ktorý od neho dlho očakával Izrael i USA. Pred palestínskymi poslancami v Ramalláhu priznal, že urobil „chyby“ a sľúbil, že prehodnotí svoju politiku: „Nesiem plnú zodpovednosť. Neobviňujte nikoho iného než mňa“.
Nezvyčajný prejav
Prejav sa líšil od zvyčajnej výzvy na zastavenie násilia, ktorú Arafat v posledných mesiacoch predniesol niekoľkokrát. Teraz palestínsky vodca reagoval na posledné americké predstavy ako riešiť konflikt. Spojené štáty očakávajú rozsiahle politické reformy palestínskej samosprávy a jej bezpečnostných síl. Ďalej obnovenie a upevnenie vlády civilných inštitúcií, ktoré budú garantom boja proti terorizmu. Za takúto reformu USA sľúbili Palestínčanom pomoc.
„Som rozhodnutý predložiť návrh celkovej reformy samosprávy, ich úradov, ministerstiev a bezpečnostných zložiek, aby sme ju mohli prebudovať na solídnejšom základe, ktorý nám umožní naplnenie našich národných cieľov - nezávislosti a slobody,“ vyhlásil Arafat. „Naším snom je skutočná sloboda a úplná nezávislosť v štáte Palestína s Jeruzalemom ako hlavným mestom,“ povedal.
Chýbali riešenia
Slabinou Arafatovho prejavu bola nekonkrétnosť. Plán reformy aj voľby sú zatiaľ len v rovine predstáv a kým sa zrealizujú, bude prebiehať zrejme tvrdý mocenský boj. Do reformy tlačí Arafata aj Izrael, aj keď ináč ako USA. Izraelský premiér Ariel Šaron už v utorok pred parlamentnom oznámil, že obnovenie mierových rokovaní nie je možné, kým nebude mať do činenia s „transparentnou a demokratickou palestínskou vládou“. Súčasnú označuje za „teroristickú“.
„Mŕtve more je stále Mŕtve more a Arafat je stále ten istý starý Arafat,“ zhodnotil Šaronov hovorca Raanan Gissin včerajšie Arafatovo vystúpenie.
Na konkrétne činy Palestínčanov čakajú aj USA. „Prezident čaká na činy, ktoré povedú k lepšiemu životu Palestínčanov a vytvoria nádej na trvalý mier,“ vyhlásil hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. Napriek tomu, že prejav neobsahoval konkrétne politické opatrenia, už samotný fakt, že sa po dlhých mesiacoch znovu zišiel palestínsky parlament a začal svoju prácu práve Arafatovou výzvou, je pozitívny signál - čo uznal aj Fleischer.
Počúvol Arabov
Arafat zároveň ostro odsúdil poslednú intenzívnu fázu izraelskej vojenskej ofenzívy. Zároveň ale vyhlásil, že to v žiadnom prípade nezmení „odhodlanie Palestínčanov dosiahnuť mier, autonómiu a nezávislosť“.
Palestínskeho vodcu vyzývali na prednesenie podobného prejavu aj arabskí vodcovia - Egypta, Jordánska a Saudskej Arábie, ktorá je najlepším spojencom USA v Perzskom zálive. Komentátor denníka Haarec si myslí, že Arafat si takýmto krokom len upevní moc. Francúzske médiá poukazujú na to, že Palestínčania sklamaní Arafatovou politikou sa môžu naopak obrátiť k radikálnym skupinám, ktoré vnímajú ako svojich ochrancov. (kl, čtk, reuters)