Kabilu dali zabiť tí, ktorí mu pomohli k moci

Keď Laurent Désiré-Kabila vnikol na čele povstaleckej Aliancie demokratických síl do zairskej metropoly Kinshasa, tisícky ľudí mu mávali palmovými listami. Deň predtým z krajiny utiekol prezident Mobutu Sese-Seko. Jeden z najstarších povstaleckých vodcov


Foto archív



sveta sa ihneď vyhlásil za prezidenta a po 32 rokoch nepretržitej vlády vystriedal jedného z najdlhšie vládnucich afrických diktátorov. Kabila prebral moc presne pred piatimi rokmi – 16. mája 1997. Na čele štátu vydržal štyri roky, potom ho zabil jeho osobný strážca.

Kabila sa narodil v roku 1939 v Jadotville ako príslušník kmeňa Luba. Študoval politickú filozofiu vo Francúzsku a Tanzánii. Keď krajina v roku 1960 získala nezávislosť od Belgicka, Kabila bol mladým kádrom v politickej strane Patrica Lumumbu, prvého premiéra nezávislého Konga. Lumumbu zosadil a nechal zavraždiť šéf jeho armády Joseph Désire Mobutu, ktorý sa neskôr premenoval na Mubutu Sese-Seka a krajinu na Zair. Kabila viedol jednu z početných rebélií proti Mobutuovi v roku 1964 v provincii Južné Kivu. Medzi druhov v zbrani vo východozairskom buši počítal aj Ernesta „Che“ Guevaru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1967 Kabila zakladá Ľudový revolučný front, ktorý prakticky nezávisle od Kinshasy vládol v malom marxistickom miništáte v Južnom Kivu – v horách na západ od jazera Tanganika, bohatých na zlato a preslávených obchodom so slonovinou.

Marxistický štát v 80. rokoch skončil a Kabila zmenil povolanie: v tanzánijskej metropole Dar es Salám dlhé roky obchoduje s konžským zlatom. Na ďalší súboj s Mobutuom čakal viac ako tridsať rokov. Od roku 1996 za pomoci Rwandy a Ugandy veľmi rýchlo obsadzoval územie. Za rok bol v hlavnom meste.

V roku 1997 ho oslavovali ako symbol zmeny – sľuboval demokratickú vládu, modernú spoločnosť a koniec korupcie. Skoncoval s Mobutuovou praxou tlačiť vlastné bankovky, a tak stlačil infláciu z trojciferného čísla na asi 14-percentnú. Opravil kanalizačný systém Kinshasy, západným spoločnostiam povolil ťažbu konžského zlata. Potom prišli tie horšie zmeny. Zakázal politické strany, uväznil bojovníkov za ľudské práva a novinárov a rušil noviny. Jeho úrad neoprávnených ziskov založený s cieľom vyšetriť korupciu upadol do zabudnutia, keď jeho šéfa vyhodili pre podozrenie zo sprenevery.

SkryťVypnúť reklamu

Povstanie Banyamulengov, ktorých chcel bývalý diktátor Mobutu deportovať, dopomohlo Kabilovi k moci. Po roku vlády Kabila urobil rovnakú chybu: rozhodol sa svojich bývalých spojencov Banyamulengov, konžských Tutsiov rwandského pôvodu, poslať späť do ich „pôvodnej vlasti“ – do Rwandy. Na stranu povstalcov sa pridala Rwanda a Uganda, ktoré dovtedy Kabilu podporovali. Rozhorel sa tak najväčší medzinárodný konflikt na africkom kontinente.

V oblasti Veľkých jazier s množstvom prepchatých utečeneckých táborov a ukrývajúcich sa povstaleckých skupín, odporcov a priateľov režimov okolitých štátov sa obete tutsiovsko-hutuovských bojov počítajú na státisíce až milióny. Hlavnými aktérmi konžskej vzbury boli Banyamulengovia – Tutsiovia rwandského pôvodu, podporovaní rwandskými vojakmi, takisto Tutsiami.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodné úsilie napokon doviedlo bojovníkov za rokovací stôl a v Lusake bol v roku 1999 vypracovaný mierový plán. Riešenie sa však odďaľovalo, rozmiestnenie medzinárodných síl meškalo, boje pokračovali. Krajina ostávala rozdelená na oblasti ovládané povstaleckými gangmi a zahraničnými armádami, ktoré si ukrajovali z jej surovinového bohatstva.

V januári 2001 sa obeťou tohto konfliktu stal aj samotný Kabila, keď ho v jeho paláci smrteľne zranil vlastný ochrankár: vraj šlo o rwandsko-ugandské sprisahanie.

V čase smrti bol Kabila už oveľa viac nenávidený ako obdivovaný – vraj najviac zdržiaval plnenie mierového plánu – no i tak vražda vyvolala paniku. Po atentáte Konžská demokratická republika uzavrela hranice a vyhlásila zákaz vychádzania. Kabilovým nástupcom sa stal jeho syn Joseph. Prezidentom sa stal ešte skôr, než oficiálne potvrdili otcovu smrť.

SkryťVypnúť reklamu

Joseph Kabila odštartoval dialóg, podpísal dohodu s viacerými povstaleckými skupinami, rwandské a ugandské vojaká sa stiahli a medzinárodné sily boli rozmiestnené. Dialóg pokračuje, ale pokračujú aj boje – časť konžských povstalcov mladého Kabilu neuznáva. Koncom minulého roka sa ugandské vojská znovu objavili na severozápade. Medzinárodné organizácie odhadli, že od augusta 1998 prišlo v dôsledku bojov o život 2,5 milióna ľudí.

Zajtra – Betrand Russell
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 628
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 379
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 724
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 209
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 387
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 783
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 915
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu