Prieskum na takmer 4000 mladých Európanoch "zdôrazňuje úlohu rodiny - najmä matky - pri regulovaní správania sa mladých ľudí čo sa týka drog," uvádza autor štúdie Paul McArdle z Newcastle University. "Samozrejme, niektoré manželstvá skončia, ale obaja rodičia sa stále môžu o deti zaujímať. Verím, že práve to je najlepšou ochranou detí pred drogami, rodinné vzťahy sú najdôležitejším faktorom," cituje McArdla najnovšie číslo magazínu Addiction.
McArdle s kolegami sledoval 3984 tínedžerov náhodne vybratých v Británii, Írsku, Taliansku, Nemecku a Holandsku vo veku 14 a 15 rokov. Každý účastník štúdie vyplnil dotazník o užívaní drog a alkoholu, svojom živote s rodinou, komu sa zdôveruje, čo robí po škole, či sa rodičia zaujímajú o to, ako dlho sleduje televíziu, o dostupnosti drog v svojom meste a delikvencii. Mladí ľudia tiež museli špecifikovať, či skúšali marihuanu, amfetamíny, extázu, LSD či trankvilizéry a či pravidelne konzumujú alkohol.
Kvalita rodinného života sa ukázala ako najdôležitejší faktor ochrany detí pred drogami - najmä ak mal tínedžer blízky vzťah s matkou. Platí to najmä vo veľkomestách, kde sú drogy schopní sprostredkovať aj priatelia.
Keď je rodina kompletná, s pevnými citovými putami medzi matkou a tínedžermi, užíva drogy len 17 percent detí. Ich počet vzrástol na 32 percent, ak chýbal jeden z uvedených faktorov. Užívanie drog vyskočilo až na 42 percent, ak nebola rodina kompletná a vzťahy s matkou boli naštrbené.
Rodičovský dozor bol tiež dôležitým faktorom, najmä čo sa chlapcov týka: 13 percent ich bralo drogy, keď ich rodičia mali laxný prístup. Pod prísnejším dohľadom rodičov okúsilo drogy len päť percent chlapcov. Pri miernom dohľade rodičov koketovalo s drogami sedem percent dievčat a pod prísnejším dozorom len päť percent.
Život s oboma rodičmi pomáha chrániť deti pred drogami najmä v malých mestách. V Ríme užíva drogy napriek kompletnej rodine 20 percent detí a v Dubline takmer 30 percent, konštatovali vedci.