Madrid 15. mája (TASR) - Rozširovanie Európskej únie o východo- a stredoeurópske krajiny bude bezprecedentne rozsiahlym krokom, ktorý určí jej budúcu úlohu v svetovom kontexte v nadchádzajúcich desaťročiach. Podľa analýzy Nadácie pre štúdiá aplikovanej ekonomiky, niet pochýb, že EÚ sa momentálne nachádza v procese úplnej mobilizácie, ktorý vyvrcholí takmer zdvojnásobením počtu členov z terajších 15 na bezmála 30.
Tento proces rozširovania predpokladá rozličné dôsledky pre každého zo súčasných členov EÚ. V oblasti ekonomického dopadu sa v súvislosti s prílevom investícií, pracovných síl a priamych investícií v Španielsku diskutuje predovšetkým o prerozdeľovaní štrukturálnych a kohéznych fondov. Práve to pocíti aj Španielsko, ktoré patrí medzi krajiny čerpajúce z týchto fondov najviac. Následky to bude mať najmä na makroekonomickú rovnováhu a to hlavne v oblastiach zamestnanosti a pohybu cien. Konkrétne pre Španielsko to znamená, že súčasný počet regiónov čerpajúcich túto formu pomoci sa zredukuje na tri, pretože len tie budú pod 75 percentami priemernej renty v novej EÚ.
Na druhej strane však rozširovanie EÚ prispeje k prehĺbeniu spoločného európskeho trhu, čím sa zvýši konkurenčný tlak na všetkých. Jednotný trh takisto zahŕňa voľný pohyb kapitálu a práce. Konkrétne sa očakáva presun kapitálu z terajších členských krajín únie do kandidátskych štátov a presun pracovných síl v opačnom smere, hoci tieto budú určite len v malej miere. Rozšírenie vnútorného trhu bude mať tiež značne pozitívny dopad na produkciu a zamestnanosť. Hoci počas prvých rokov prijatie nových členov poškodí španielsku ekonomiku, netreba pozerať len na negatívne dôsledky, ale aj na príležitosti, ktoré proces rozšírenia EÚ na východ so sebou prinesie, uzatvára španielska analýza.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed žab