Bude to vojna alebo mier? Potomkovia veľkého ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého začali bojovať proti plánom Kremľa, ktorý chce dať časť z dedičstva do opatery kurátora. Tolstého potomkovia ho však považujú za rodinného nepriateľa. Zatiaľ sa neobjavili žiadne náznaky, že by chceli zložiť zbrane, píše britský denník The Guardian.
O Tolstého dedičstvo sa s láskou stará spisovateľov prapravnuk Vladimir Tolstoj, ktorý je oceňovaný za svoj invenčný prístup k vedeniu Tolstého domu v Jasnej Poľane ležiacej 120 kilometrov južne od Moskvy. Dom je totiž jedným z mála ruských štátnych múzeí, ktoré si na svoju prevádzku aj zarobí a dokonca má ešte malý zisk.
Minister kultúry Michail Švydkoj nedávno vymenoval za riaditeľa troch Tolstého múzeí v Moskve odborníka na spisovateľovo dielo Vitalija Remizova. Vyústilo to do sporu a hrozieb odvetných opatrení ozývajúcich sa z Jasnej Poľany.
Tolstoj bol oceňovaný ako jeden z popredných svetových pacifistov. Avšak Vladimir Tolstoj chce nastaviť i druhú tvár. „Pokiaľ bude vymenovanie potvrdené, zorganizujem protesty, schôdze a petície,“ povedal Tolstoj po rozhovore s ministrom Švydkým. Vladimir Tolstoj tvrdí, že reprezentuje názor rodiny, ktorej veľkosť je naozaj impozantná a dosah veľmi vplyvný.
Za handrkovaním sa o odkaz Tolstého však môže byť veľmi častý ruský spor o peniaze, súkromný majetok a verejné statky. Švydkoj verí, že vplyvná Tolstého diaspóra chce privatizovať celý Tolstého majetok a prevziať nad ním kontrolu. „Ale to je verejný majetok,“ vyhlásil Švydkoj. Tolstoj však hovorí, že reči o privatizácii nie sú pravdivé a že Švydkoj to vie. Všetko zostane v rukách štátu. (čtk)