enskom meradle predstavuje približne dvanásť a pol tisíca ľudí.
„Reálne číslo bude určite vyššie. Odhadov je veľa, ale malo by to byť okolo osemdesiattisíc,“ myslí si Anton Kasana, šéf Národného inšpektorátu práce. Napríklad v Banskobystrickom alebo Košickom kraji oficiálne nenašli ani jedného ilegálneho pracovníka. „Nie je to preto, že by sa tam nerobilo načierno, ale skôr preto, že ľudia v niektorých oblastiach sú už naučení klamať,“ vysvetľuje Kasana.
Jeho košický kolega Ivan Majer ho vzápätí doplnil. „Stáva sa, že odhalená predavačka prehlási, že si len prišla vypiť kávu do stánku ku kamarátke, pričom sa inšpektora ‘zo špásu‘ spýtala, čo si praje,“ vysvetľuje stratégiu nelegálnych pracovníkov Majer.
Medzi ilegálnymi pracovníkmi sú aj cudzinci. Koncom apríla napríklad v jednej stavebnej firme v Prešovskom kraji našli šesť Ukrajincov bez pracovného povolenia. „V takýchto prípadoch spolupracujeme s cudzineckou políciou a Ukrajinci by mali byť vyhostení. Stáva sa však, že nám odídu späť na Ukrajinu ešte skôr ako môžeme vyriešiť situáciu s ich pobytom,“ povedal Kasana.
Aj vlaňajšie skúsenosti inšpektorov práce potvrdzujú, že jedinými ilegálne pracujúcimi cudzincami sú Ukrajinci. Načierno pracujúci občania iných krajín, napríklad Číňania, sú skôr raritou. Ukrajincov zamestnávajú stavebné firmy na východe krajiny. Stavebníctvo je jedno z troch odvetví, kde je najviac ilegálnej práce. Spolu s ním čiernej práci dominujú služby a obchodná činnosť.
Firmám, ktoré niekoho nelegálne zamestnávajú, hrozí až polmiliónová pokuta. „Sankcie by nemali byť likvidačné, ale ide nám o to, aby sa medzi podnikateľmi šírilo, že robíme kontroly a dávame státisícové pokuty,“ vysvetlil zámer Národného inšpektorátu práce Kasana.
TOMÁŠ VELECKÝ
Kde našli ilegálnych zamestnancov?
Prešovský kraj 9
Trenčiansky kraj 8
Žilinský kraj 4
Trnavský kraj 1
Nitriansky kraj 1
Od 22. do 25. apríla skontrolovali 4740 ľudí
na pracoviskách.