BRATISLAVA – Nákupná sila obyvateľov vrcholí. Čerstvé údaje štatistického úradu ukázali, že v marci sa ľudia „vrátili“ do obchodov. Po tom, ako vo februári klesli tržby obchodníkov na 22 miliárd, v marci sa už dostali nad 26 miliárd a oproti marcu minulého roku stúpli o 6,3 percenta.
„Potvrdzuje sa, že rast ekonomiky bude ťahaný najmä domácou spotrebou. Tempo rastu bude pravdepodobne aj v nasledujúcich mesiacoch pozitívne,“ povedal analytik UniBanky Viliam Pätoprstý.
Veľký spotrebiteľský potenciál ukázal aj index ekonomickej sily občana, ktorý sleduje Slovenská ratingová agentúra. „V medziročnom porovnaní vzrástol (v marci) o 2,7 percenta, čo je najvyššia dynamika v krátkej histórii indexu,“ upozornil analytik agentúry Ľudovít Ódor. Ekonómovia spájajú dobrú situáciu priemerného spotrebiteľa s rastom reálnej mzdy, ktorý sa tento rok zrýchlil vďaka pomalému nárastu cien. „Pokles inflácie a rigidita nominálnych miezd stačí na to, aby si platy v reálnom vyjadrení udržali svoj rastúci trend aj počas najbližších mesiacov,“ dodal Ódor.
Nielen mzda a jej kúpyschopnosť však ovplyvňovali nákupné výdavky. „V rokoch 2000 aj 2001 ľudia málo spotrebúvali a do istej miery strádali,“ upozornil analytik Istrobanky Marek Senkovič na dôsledky vládnych balíčkov z roku 1999, ktorých cieľom bolo obmedziť spotrebu. „Teraz čiastočne konzumujú tú odloženú spotrebu. Motivuje ich aj kvalitné konkurenčné prostredie v maloobchode, zľavy a splátkový predaj,“ dodal Senkovič.
Nálada obyvateľov v obchodoch sa však pravdepodobne zmení už na budúci rok a celkom určite pred naším vstupom do Európskej únie. „Vláda bude musieť prijímať rôzne opatrenia, ktoré sa prejavia reálnym poklesom životnej úrovne,“ myslí si Senkovič. Potreba znížiť schodok verejných financií donúti ministrov znížiť platy v štátnej sfére a prípadne znížiť aj počet štátnych zamestnancov. Oveľa zreteľnejšie pocítia ľudia uvoľnenie regulovaných cien. To bude musieť vykryť aj tohtoročný výpadok deregulácií.
Vláde ostanú aj ďalšie možnosti. Ak by zopakovala kroky z roku 1999 a snažila sa tlmiť spotrebu a rastúci schodok zahraničného obchodu, musela by zaviesť dovoznú prirážku, prípade zvýšiť spotrebné dane alebo daň z pridanej hodnoty.
JURAJ JAVORSKÝ