Hroziaca volebná porážka však môže znamenať snahu zaistiť miesta politikom v štátnej službe, alebo „pozametať“ hriechy, ktoré vznikli počas pôsobenia odchádzajúcej vlády.
Zmena vlády obvykle znamená okrem výmeny ministrov aj zmenu na miestach ich námestníkov. Ďalej si politici do úradu väčšinou privádzajú svojich tlačových hovorcov a poradcov.
Za akciu „jesenné slnko“ označili médiá údajný zámer ministra zahraničných vecí Joschku Fischera zabezpečiť svojich najbližších spolupracovníkov diplomatickými funkciami v cudzine v obave z hroziacej porážky jeho strany Zelených. Sedem až osem vysokých funkcionárov berlínskeho úradu z Fischerovho okolia si vraj už zaistilo nové miesta v diplomatickej službe.
Na predchádzajúcu konzervatívno-liberálnu vládu kancelára Helmuta Kohla zasa padlo podozrenie, že tesne po prehraných voľbách v septembri 1998 likvidovala citlivé dokumenty v úrade šéfa vlády. Nezávislý vyšetrovateľ Burkhard Hirsch ako centrum aktivít označil vtedajšieho Kohlovho ministra a šéfa jeho úradu Friedricha Bohla. Bohl likvidáciu dokumentov popiera. Hirschova správa hovorí aj o miznutí dokumentov o privatizácii východonemeckej rafinérie v Leune, ktorú získal francúzsky koncern Elf Aquitaine. Objavili sa doteraz nevysvetlené podozrenia, že sa predaj neobišiel bez tučných úplatkov. Peniaze mohli plynúť i do fondov Kohlovej strany CDU, okolo ktorých v roku 1999 vypukol sponzorský škandál. (čtk)