V závislosti od toho, kedy a ako často chcete so svojimi úsporami disponovať, môžete sa rozhod-núť medzi viacerými produktmi. Peniaze uložené na bankových účtoch sú zhodnocované úrokovými sadzbami, ktoré sú pri jednotlivých formách vkladu rôzne. Bežný osobný účet vám umožňuje s prostriedkami disponovať dennodenne. Naproti tomu vkladné knižky, dlhodobé terminované vklady a vkladové certifikáty, kde sú prostriedky určitú dobu viazané, zhodnocujú Vaše úspory vyšším úrokom.
Vkladná knižka či termínovaný vklad
Vkladná knižka umožňuje uložiť „voľné“ finančné prostriedky tradičným spôsobom a sporiť. Úspory na vkladnej knižke bez výpovednej lehoty máte stále k dispozícii a bez akýchkoľvek poplatkov za ich výber. Percento úročenia vkladov, priemerne 3%, je však v tomto prípade zo všetkých druhov vkladných knižiek najnižšie.
Pri vkladnej knižke s výpovednou lehotou sú úrokové sadzby vyššie a pohybujú sa od 5% - 7% v závislosti od výpovednej lehoty.
Terminované vklady sú určené tak fyzickým ako aj právnickým osobám, tuzemcom aj cudzozemcom. Umožnia efektívnejšie zhodnotiť finančné prostriedky v SKK alebo v cudzej mene v porovnaní s bežnými vkladmi bez viazanosti. Terminované vklady v SKK môžeme rozdeliť na tie, ktoré sú bez možnosti predčasného výberu alebo s možnosťou predčasného výberu, ďalej terminované vklady s možnosťou predčasného výberu s výpovednou lehotou alebo bez výpovednej lehoty. Ak už dopredu viete, kedy budete Vaše peniaze potrebovať, a že to bude v krátkom čase, môžete využiť 14-dňové, prípadne len 7-dňové krátkodobé terminované vklady. Samozrejme, že úroková sadzba sa zvyšuje úmerne s dĺžkou doby viazanosti.
Kúpte si vkladový certifikát
Vkladový certifikát predstavuje jednu z výhodných a tradičných foriem sporenia. Je to listinný cenný papier, s ktorým nemožno verejne obchodovať. Pri kúpe vkladového certifikátu sa banka zaväzuje splatiť jeho menovitú hodnotu a vyplatiť úrokový výnos. Úroková sadzba platná v dobe vydania vkladového certifikátu sa počas trvania vkladu nemení.
Pri vydaní vkladového certifikátu banka umožňuje dohodnúť sa na dobe trvania vkladu v celých mesiacoch. Ide o dobu trvania vkladu a následne úročenia, ktoré začína dňom vydania vkladového certifikátu a končí posledným dňom dohodnutej doby vkladu. Deň splatnosti je vždy vyznačený na vkladovom certifikáte. Po uplynutí dohodnutej doby trvania vkladu sa menovitá hodnota vkladového certifikátu ďalej neúročí.
Kde sú vaše úspory v bezpečí?
Investovanie prostriedkov do bankových produktov má v porovnaní s investovaním v nebankových inštitúciách svoje výhody. Hlavnou z nich je ochrana Vašich vkladov v bankách. Podľa Zákona č. 118/1996 Z.z. o ochrane vkladov sú všetky neanonymné vklady fyzických a právnických osôb v bankách, okrem zákonom stanovených výni-miek, chránené. Ako vkladatelia máte podľa tohto zákona nárok na náhradu svojho vkladu a to vo výške 90% z nedostupného vkladu. V súčasnosti môže byť jednému vkladateľovi poskytnutá náhrada do výšky maximálne 30-násobku priemernej mesačnej mzdy v SR za posledné štyri štvrťroky, zaokrúhlené na celé stovky nahor. Za rok 2001 bola priemerná mesačná mzda v SR 12.365,- Sk a maximálna náhrada by tak mohla dosiahnuť výšku 371.000,- Sk. Tatiana Maková