ci, ktorí ponúkali 40 až 50 - percentné zhodnotenie vkladov. V tomto roku sa ziskuchtiví občania tvrdo poučili a dá sa predpokladať, že Slováci sa vrátia k bezpečnejšiemu investovaniu najmä v bankových domoch. „Výhodou sporenia v bankách je bezpečnosť, nevýhodou je výška výnosov,“ skonštatovala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Jana Ďuricová.
Výnosy sú totiž znížené o náklady banky s povinnými minimálnymi rezervami a poistením vkladov. Vklady uložené na meno a vklady fyzických osôb - nepodnikateľov spadajú pod ochranu vkladov v zmysle zákona o ochrane vkladov. Za vklady sa robia odvody do Fondu ochrany vkladov. Odvody podstatne zvyšujú náklady na produkty a to sa prejavuje aj na znižovaní úrokových sadzieb.
Bankové účty
Mnoho ľudí má v banke bežný účet. Tento účet ponúka minimálny výnos. Treba dodať, že nikde na svete nie je tento druh účtu určený na zhodnocovanie úspor. Slúži najmä na bezhotovostné platby. Tieto výdobytky sú niekedy nákladné a treba rátať s poplatkami niekoľko de-siatok korún, v závislosti od počtu pohybov na účte. Pokiaľ má občan záujem o vyššie zhodnotenie, založí si termínovaný vklad. Pri termínovaných vkladoch sa klient zaväzuje mať v banke vklad na určitú dobu. Vtedy je výnos vyšší, ale pri predčasnom výbere sa obyčajne platí penalizačný poplatok. Sporožírový účet je špecifický druh korunového účtu, ktorý banka zriaďuje výhradne pre fyzické osoby nepodnikateľov za účelom realizovania hotovostných a bezhotovostných operácií podľa dispozícií majiteľa účtu, respektíve spoludisponujúcej osoby.
Vkladné knižky
Druhou možnosťou je vkladná knižka. Tento spôsob je na Slovensku klasický. „Vkladné knižky vedené v slovenských korunách predstavovali tradične najvyšší podiel,“ povedala Ďuricová. Banky ešte často zatraktívňujú tento produkt rôznymi výhernými akciami. Aj v tomto prípade existujú vkladné knižky bez a s výpovednou lehotou, čiže občan má svoje úspory kedykoľvek k dispozícií.
Depozitné certifikáty a depozitné zmenky
Predstavujú nie príliš rozšírené formy termínovaného investovania. Depozitné certifikáty sú vydávané v listinnej podobe v rôznych menovitých hodnotách, spravidla od 10 tis. Sk. Depozitná zmenka je ďalšou možnosťou pre individuálneho investora. Úročí sa odo dňa vystavenia. Zvyčajne existuje možnosť skoršieho vyplatenia týchto cenných papierov. (tzb)