2. Aká je optimálna doba investície v jednotlivých typoch fondov ?
3. Aké sú výhody a nevýhody uzavretého fondu v porovnaní s otvoreným?
4. Aké sú najnovšie trendy v tomto type inves-tovania vo svete ?
Daniel Jenčík - Ľudová banka
1. „Minimálny objem prostriedkov investovaných do podielových fondov Volksbanken-KAG predstavuje 30.000 Sk pri jednorazovom nákupe, pri pravidelnom sporení sa jedná o sumu 25 EUR mesačne. Optimálna výška investície je odlišná pre každého investora, závisí od vzťahu k riziku, množstva prostriedkov, dĺžky a cieľa investície.“
2. „Optimálna doba investície závisí od jednotlivých typov fondov. Pri dlhopisových fondoch je odporúčaný strednodobý až dlhodobý horizont investície - 4 roky a viac. S rastúcim podielom akcií v podielových fondoch sa odporúčaný horizont predlžuje. Pri akciových fondoch sa odporúča dlhodobý horizont (5 rokov a viac), ktorý prináša najlepšie výsledky.“
3. „Pretože investor nie je viazaný terminovaním cenných papierov, predstavuje otvorený podielový fond vhodnejšiu cestu vstupu individuálneho investora na kapitálový trh.“
4. „V súčasnosti sa investovanie do podielových fondov stalo najdynamickejšou formou investovania na finančnom trhu, aj keď nie je rovnako populárne v jednotlivých krajinách. Posledné obdobie znamenalo nárast počtu podielových fondov po celom svete, keď správcovské spoločnosti rozšírili svoje rodiny podielových fondov, aby umožnili investorom čo najširší výber investícií na kapitálovom trhu. Správcovské spoločnosti umožňujú investorom cez nové podielové fondy prístup k jednotlivým trhovým segmentom, technológiám a novým ekonomikám (rozvíjajúce sa trhy, tzv. emerging markets). Popri samotných podielových fondoch sa objavujú na trhu nové produkty kombinované s podielovými fondami, ako sú napr. investičné životné poistenie spojené s investíciou do fondov, poistenie unit-link, alebo bankami emitované dlhopisy naviazané na výkonnosť podielových fondov takzvané garantované produkty.“
Ján Kováč - Tatra Asset Management
1. „Investovanie do podielových fondov správcovskej spoločnosti Tatra Asset Management (TAM) v súčasnosti vyžaduje minimálne 50 000 Sk ako úvodnú investíciu, pričom následné investície je možné uskutočňovať už od 5 000 Sk. Sumu 50 000 Sk je chápaná ako minimálna investícia do celej Rodiny fondov TAM, to znamená, že je možné rozložiť tieto peniaze do viacerých fondov, pričom investícia do jedného fondu je obmedzená sumou 5 000 Sk. Avšak ani klient, ktorý nedisponuje požadovaným objemom peňazí nie je úplne bez možností. Využitím Programu sporenia je možné investovať do podielových fondov TAM formou pravidelných mesačných platieb s minimálnym objemom 1000 Sk. V súčasnosti TAM dokončuje projekt, ktorý umožní znížiť minimálnu investíciu až na 20 000 Sk.
Na optimálne množstvo prostriedkov na investovanie možno pozerať z dvoch hľadísk. Prvým je faktor diverzifikácie. Vo všeobecnosti odporúčame klientom, aby v záujme znižovania miery rizika, rozložili investíciu do viacerých fondov. Preto optimálny objem investície by mal umožniť investovať do vybraného portfólia podielových fondov. Keďže TAM umožňuje klientom rozložiť minimálnu investíciu do Rodiny fondov, je možné namiešať optimálne portfólio už pri investovaní najmenšej možnej čiastky. Druhým hľadiskom na optimalizáciu investície je cena. Ako každý komerčný produkt aj spravovanie peňazí má svoju cenu. V prípade podielových fondov ju zaplatí klient pri vstupe do fondu vo forme vstupného poplatku, ktoré sú stanovené ako percentuálny podiel z hodnoty investície. V prípade väčšieho objemu prostriedkov percento vstupného poplatku klesá.“
2. Peňažné fondy je možné využiť už na investovanie v horizonte 3 mesiacov. Investor do dlhopisového fondu by mal mať minimálne 2-ročný, a v prípade akciových fondov viac ako 5-ročný investičný horizont. Zmiešané fondy sa pohybujú niekde medzi týmito hranicami v závislosti od podielu akciovej a dlhopisovej zložky.
3. Uzavretý podielový fond emituje podielové listy v stanovenej obmedzenej uvádzacej dobe. Po skončení tejto doby sú vyzbierané peniaze investované do cenných papierov v súlade s deklarovanou investičnou stratégiu. Cena podielového listu je určená ponukou a dopytom na burze, na rozdiel od otvoreného po-dielového fondu, ktorého cena je určená na základe ocenenia cenných papierov a ostatných investičných nástrojov v portfóliu fondu. Podielnik uzavretého fondu, na rozdiel od otvoreného fondu, nemá nárok na spätný odpredaj podielového listu správcovskej spoločnosti. Znamená to, že v prípade záujmu o výber peňazí z uzavretého fondu je investor závislý od aktuálneho dopytu po tomto cennom papieri na burze. Rovnako v prípade, ak sa investor rozhodne doinvestovať do fondu, môže tak urobiť, len ak je na trhu adekvátna ponuka podielových listov. Nevýhodou uzavretého fondu je preto nižší komfort pri výbere alebo doinvestovaní peňazí. Keďže likvidita na slovenskom kapitálovom trhu je veľmi nízka, stáva sa táto nevýhoda uzavretého fondu ešte výraznejšou. Výhodou uzavretého podielového fondu môžu byť nižšie náklady na správu. Manažér uzavretého fondu nemusí prispôsobovať investičné rozhodnutia toku nových investícií alebo spätných predajov, tak ako v prípade otvoreného podielového fondu.„
4. „Jedným z najsilnejších trendov, ktoré dnes môžeme pozorovať v odvetví podielových fondov vo svete, je rastúca podpora investorom do podielových fondov zo strany štátu formou rôznych daňových zvýhodnení. Vlády motivujú svojich občanov, aby ukladali dlhodobé úspory prostredníctvom nástrojov kapitálového trhu. Tieto sa potom môžu efektívne transformovať na investície do firiem, ktoré prinášajú nové pracovné príležitosti a akcelerujú celkový rast ekonomiky. Ešte výraznejšie sa podporuje sporenie formou investícií do podielových fondov v súvislosti s dôchodkovým zabezpečením. Neustále sa zvyšujú limity pre daňovo oslobodené investície prostredníctvom rôznych dôchodkových schém, ktoré často využívajú podielové fondy. V krajinách, ktoré realizujú reformu dôchodkového systému, čiže prechádzajú na systém individuálnej zodpovednosti za dôchodkové zabezpečenie, sú využívané práve podielové fondy ako nástroj na zhodnocovanie dôchodkových úspor. V poslednom období sa stávajú veľmi populárnymi sporiace schémy na vzdelanie. Systém daňových výhod motivuje rodičov sporiť v prospech svojich detí v podielových fondoch. Podmienkou využitia daňových oslobodení je použitie nasporených peňazí na vzdelanie. V USA možno pozorovať trend posunu priameho investovania v prospech investovania cez podielové fondy. Kým začiatkom 90-tych rokov americké domácnosti investovali napriamo do akcií a dlhopisov väčší objem peňazí ako do podielových fondov, v súčasnosti prudko klesá celkový objem priamych investícií a naopak objem investícií v podielových fondoch sa zvyšuje. Tento trend je výsledkom skutočnosti, že kapitálové trhy sa v globálnom svetovom priestore stávajú veľmi neistým prostredím pre drobných investorov. Z tohto dôvodu sa dáždnik v podobe podielového fondu stáva prijateľnejším riešením.
Ľubomír Lorencovič - VÚB Asset Management
1. Výšku minimálnej investície do po-dielového fondu určuje správcovská spoločnosť. Väčšinou je to v rozpätí 5 až 50 tisíc Sk. Pri fondoch VUBAM je to od 5000 Sk. VUBAM vyšla v ústrety investorom a umožnila im investovať aj po 1000 Sk (alebo 25 USD či EUR) v prípade programu VUBAM - SPORENIE, kde je však podmienka pravidelnosti takejto investície. Optimálny objem investície sa zadefinovať nedá, dá sa však konštatovať, že čím väčší objem investície, tým je väčšia možnosť diverzifikácie investície, teda jej rozloženia do viacerých fondov čím sa zase zvyšuje bezpečnosť investície. Zároveň pri väčších objemoch investícií zvyknú správcovské spoločnosti poskytovať zľavy zo vstupných poplatkov.
2. Pri peňažných fondoch je to do jedného roka, pre dlhopisové fondy je to jeden až tri roky. Zmiešané, čiže dlhopisovo - akciové fondy, by mali mať horizont tri až päť rokov a pri akciových nad päť rokov. Uvedené investičné horizonty neznamenajú, že nie je vhodné napr. do dlhopisového fondu investovať aj na viac rokov, prípadne, že podielnik v akciovom fonde nemôže “zarobiť„ aj z kratšiu dobu. Sú to časové obdobia, kedy už investor s veľkou pravdepodobnosťou dosiahne zhodnotenie lepšie ako pri bežnom zhodnocovaní jeho finančných prostriedkov v banke.
3. Pri uzatvorenom podielovom fonde je možné požiadať o vyplatenie podielového listu až po vopred stanovenej dobe, ktorá je väčšinou niekoľko rokov. Pred týmto termínom je možné ponúknuť PL na predaj prostredníctvom burzy cenných papierov. Pri nízkom dopyte po týchto PL na slovenskej burze je však ich cena často podhodnotená, nízka, teda podielnik pri takomto postupe často predáva podielový list pod cenu. U.p.f. je výhodou pre jeho správcu, keďže presne vie na akú dobu má aký objem prostriedkov k dispozícii a môže tomu prispôsobiť investičnú stratégiu fondu.
Keďže majetok v otvorených p.f. sa denne oceňuje, podielnik si môže pravidelne sledovať aktuálnu hodnotu svojej investície. Zároveň v otvorenom p.f. má podielnik možnosť kedykoľvek požiadať o vrátenie PL a tým získať za svoje po-dielové listy ich aktuálnu reálnu hodnotu.
Branislav Habán - Istro Asset
Management
1. „Minimálna výska počiatočnej investície je 20 000 Sk, alebo klienti si môžu rozdeliť investíciu prostredníctvom produktu kapitálové sporenie, kde môžu investovať do podielových fondov už od 500 Sk mesačne. Optimálna výška investície závisí od mnohých faktorov ako je príjem klienta, doba investovania, sklon k riziku, očakávaný výnos a pod. Klienti si musia predovšetkým uvedomiť úzky vzťah medzi očakávanýmvýnosom a rizikom. Zvyčajne platí, že investícia s vysokým očakávaným výnosom je spojená aj s vyšším rizikom, ktoré sa môže premietnuť aj do opačného výsledku, ktorým je strata. Pred investovaním do podielových fondov by sa klienti mali poradiť s finančnými odborníkmi, ktorí im ochotne pomôžu.
2. Dobu investície do podielových fondov ovplyvňujú dva faktory a to sú riziko investície a náklady spojené s investovaním do fondu. Podielové fondy konzervatívnejšieho zamerania ako sú peňažné a dlhopisové fondy, kde portfólia fondov sú tvorené predovšetkým fixne úročenými aktívami, dosahujú pomerne stabilný výnos pohybujúci sa na úrovni úrokových sadzieb pri relatívne nižšom riziku, pretože na základe výnosu aktív možno odhadnúť očakávaný výnos fondu. Tu je optimálna doba investície (investičný horizont) podmienená hlavne nákladmi spojenými s investovaním do fondov v podobe vstupného poplatku, príp. výstupného poplatku, ktoré znižujú výnosnosť danej investície. Keďže investícia je zaťažená týmito poplatkami len raz pri investovaní do fondu, alebo pri výplate z fondu, čím je investičný horizont dlhší, tým sa tieto poplatky rozložia počas tohto obdobia a nebudú mať taký výrazný vplyv na výnosnosť investície. Pri rizikovejších fondoch ako sú predovšetkým akciové fondy alebo zmiešané fondy, je investičný horizont dlhší v podobe niekoľkých rokov, nakoľko akciové trhy môžu byť z krátkodobého hľadiska veľmi volatilné a môže dochádzať ku krátkodobým výkyvom cien akcií. Dlhší časový horizont poskytuje dostatočný časový priestor na plné využitie rastového potenciálu akciových trhov, kde klienti môžu dosiahnuť z dlhodobého hľadiska výrazné kapitálové zhodnotenie svojej investície. Optimálna doba investície do takéhoto typu fondov sa odporúča na obdobie troch rokov a viac. Takže zvyčajne platí, že čím je riziko investície vyššie, tým sa odporúča dlhší investičný horizont.
3. Základný rozdiel medzi otvoreným podielovým fondom a uzatvoreným podielovým fondom je v redemácii vložených prostriedkov. Pri otvorených podielových fondoch môžu klienti kedykoľvek požiadať o vyplatenie peňažných prostriedkov a správcovská spoločnosť je povinná ich vyplatiť do 14 dní od prijatia žiadosti, takže klienti majú investované peniaze prakticky neustále k dispozícii. Pri uzatvorených podielových fondoch je postup odlišný. Po otváracom období, počas ktorého klienti investovali peniaze do fondu, nie je možné požiadať o vyplatenie podielových listov z fondu. S podielovými listami uzatvorených fondov sa spravidla obchoduje na kapitálovom trhu, kde podielnici môžu predať svoje podielové listy ako ktorýkoľvek iný cenný papier. Výhoda uzatvorených fondov spočíva v tom, že výška investovaných prostriedkov sa nemení počas životnosti fondu, takže nedochádza k predčasnému výberu peňažných prostriedkov, čo v niektorých prípadoch u otvorených podielových fondov môže mať negatívny vplyv na výnosnosť fondu. U nás sú rozšírenejšie otvorené podielové fondy už kvôli spomínaným výhodám a kapitálový trh nie je rozvinutý na dostatočnej úrovni, aby podielové listy uzatvorených fondov boli skutočne obchodovateľné.
4. V posledných rokoch došlo k spomaleniu ekonomického rastu a následne k recesii vo viacerých významných svetových ekonomikách, čo malo za následok aj výrazný pokles akciových trhov ako v USA, tak aj v Európe. Väčšina akciových fondov dosiahla záporné zhodnotenie, čo sa následne prejavilo presunom finančnýchprostriedkov z akciových fondov do bezpečnejších peňažných a dlhopisových fondov. Podobná situácia je aj u nás keď v poslednom období klienti dávajú prednosť bezpečnejším fondom s nižším rizikom a stabilnými výnosmi.“ (tzb)
Otvorené podielové fondy členov Asociácie správcovských spoločností (ASS)
Fond Správca
Fondy peňažného trhu
CI - Euro Cash (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Euro Cash (výnosový) Capital Invest (Bank Austria)
JTAM - Koruna peňažný J&T Asset Management
Sporo - Korunový peňažný Sporo Asset Management
TAM - Korunový peňažný Tatra Asset Management
VÚBAM - Peňažný korunový VÚB Asset Management
Dlhopisové fondy
Agro - 1. PF Slnko Agroinvest
AAF - Príjmový dlhopisový Amslico AIG Funds
CI - Dollar Bond (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Dollar Bond (výnosový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Euro Corporate Bond (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Euro Corporate Bond (výnosový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Euro Government Bond (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Euro Government Bond (výnosový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Global Bond (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Global Bond (výnosový) Capital Invest (Bank Austria)
IAM - Dlhopisový korunový Istro Asset Management
JTAM - Euro bond dlhopisový J&T Asset Management
JTAM - U.S. Bond dlhopisový J&T Asset Management
KBC - Bonds Capital Fund KBC Bonds
KBC - Renta Dollarenta KBC Renta
KBC - Renta Eurorenta KBC Renta
Sporo - Korunový dlhopisový Sporo Asset Management
TAM - Dolárový dlhopisový Tatra Asset Management
TAM - Euro dlhopisový Tatra Asset Management
TAM - Korunový dlhopisový Tatra Asset Management
VB - Corporate-Bond-Fund Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - Dollar-Rent Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - Europa-Rentenfonds Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - Interbond Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VÚBAM - Dolárový VÚB Asset Management
VÚBAM - Eurofond VÚB Asset Management
VÚBAM - Korunový VÚB Asset Management
WIOF - USD International Bond Unigestion Asset Management
Akciové fondy
WIOF - European Equity AIG Global Inv. Corp. (Switzerland)
WIOF - Global Equity AIG-Brandes
WIOF - US Capital Growth Fund AIG Global Inv. Corp (USA)
CI - Eastern Europe Stock (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Eastern Europe Stock (výnosový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Europe Stock (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Europe Stock (výnosový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - America Stock (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - America Stock (výnosový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Global Stock (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Global Stock (výnosový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Teleworld Stock (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
IAM - Globálny technologický Istro Asset Management
JTAM - Euro akciový J&T Asset Management
JTAM - Hi-tech akciový J&T Asset Management
JTAM - Japan akciový J&T Asset Management
JTAM - Renta globálny akciový J&T Asset Management
KBC - Equity Fund America KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund Biotechnology KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund Europe KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund Finance KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund Internet KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund Medical Technologies KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund Oil KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund Pharma KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund Technology KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund Telecom KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund US Small Caps KBC Equity Fund
KBC - Equity Fund World KBC Equity Fund
Pioneer - America Pioneer Investments
Pioneer - European Equity Fund Pioneer Investments
Pioneer - Global Equity Fund Pioneer Investments
TAM - Americký akciový Tatra Asset Management
TAM - Európsky akciový Tatra Asset Management
TAM - Európsky technologický Tatra Asset Management
Veri - Eurovaleur Veritas SG
Veri - Valeur Veritas SG
VB - Amerika-Invest Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - Europa-Invest Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - Global Blue Chip Fund Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - Pacific-Invest Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VÚBAM - Svetové akcie VÚB Asset Management
Zmiešané fondy
AAF - Zahraničný rastový Amslico AIG Funds
IAM - Medzinárodný vyvážený Istro Asset Management
JTAM - Programinvest J&T Asset Management
PP - Bonus Prvá Penzijná
PP - Eurofond Prvá Penzijná
PP - Kredit Prvá Penzijná
TAM - Korunový akciovo-dlhopisový Tatra Asset Management
TAM - Medzinárodný akciovo-dlhopisový Tatra Asset Management
Veri - Tresor Veritas SG
VB - Inter-Invest Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VÚBAM - Vyvážený rastový VÚB Asset Management
WIOF - Balanced Euro Unigestion Asset Management
Živnobanka - Interkonto ŽB - Trust
Fondy fondov
CI - Master Fonds dynamisch (rastový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Master Fonds dynamisch (výnosový) Capital Invest (Bank Austria)
CI - Einstein Relativ (rastový) Invesco
CI - Einstein Relativ (výnosový) Invesco
CI - Einstein Absolut (rastový) Invesco
CI - Einstein Absolut (výnosový) Invesco
KBC - Master Fund ČSOB-Dynamický KBC Master Fund
KBC - Master Fund ČSOB-Konzervatívny KBC Master Fund
KBC - Master Fund ČSOB-Rastový KBC Master Fund
KBC - Master Fund ČSOB-Vyvážený KBC Master Fund
KBC - Master Fund Defensive KBC Master Fund
KBC - Master Fund Dynamic KBC Master Fund
KBC - Master Fund Equity KBC Master Fund
KBC - Master Fund Optimum KBC Master Fund
KBC - Master Fund Sectors KBC Master Fund
Veri - Select Veritas SG
VB - Amerikan Selection Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - Modern Times Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - Quartett „Ertrag“ Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - Quartett „Sicherheit“ Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - Quartett „Wachstum“ Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
VB - World Selection Volksbanken-KAG (Ľudová banka)
(Zdroj: Asociácia správcovských spoločností)