BRATISLAVA – Vláda bude zajtra rozhodovať o privatizácii troch podnikov distribujúcich elektrinu. Za ich menšinové balíky chcú investori zaplatiť spolu až 25 miliárd korún. Minulý týždeň sa na žiadosť KDH táto téma na vládu nedostala.
Rozhodnutie sa zaseklo pri výbere investora pre Západoslovenskú energetiku, známu pod značkou ZSE. Práve tá je z troch privatizovaných podnikov najlukratívnejšia.
Ministri tu budú rozhodovať, či do podniku vstúpi E.ON Energie, patriaca pod najväčšiu nemeckú spoločnosť E.ON AG, alebo rakúska firma EVN. Tá je svojimi parametrami dokonca menšia ako ZSE, ktorú chce sprivatizovať. Má však v rukách iný silný argument – ponúkla v prepočte približne o 890 miliónov korún viac. Jej ponuka znela na 351 miliónov eur, zatiaľ čo E.ON bol ochotný dať 330 miliónov eur.
Napriek nižšej cene sa privatizačná komisia, ktorá rokovaniu vlády predchádzala už 19. apríla, priklonila k ponuke E.ON. Rakúsky investor s tým nesúhlasí a lobuje u viacerých členov vlády, aby rozhodnutie zvrátili.
Ministerka privatizácie Mária Machová však zdôrazňuje, že hoci cena hrala pri výbere až 80-percentnú úlohu, nemôže byť jediným kritériom. Zvyšných 20 percent zohľadňovalo strategickosť investora. Tu nemôže rakúska firma nemeckému obrovi konkurovať.
Len výnosy E.ON Energie prevyšujú výnosy rakúskeho záujemcu osemnásťnásobne. Ak by sa prihliadlo aj na silu celého holdingu E.ON, bolo by to až 79-násobne viac. Nemecký investor predal vlani 41-násobne viac elektriny ako rakúsky. Celkové aktíva E.ON Energie prevyšujú aktíva EVN 25-násobne.
Podstatne vyššia je aj angažovanosť E.ON na trhoch mimo Nemecka.
V neprospech rakúskeho záujemcu hovorí aj fakt, že medzi Bratislavou a Viedňou nie sú dostatočne prepojené siete vysokého napätia, čo je historicky dané väzbami na krajiny RVHP. To je dôvod, prečo sa napriek oficiálnym povoleniam Viedne slovenský prúd do Rakúska nevyváža. Naproti tomu prepojenie na Maďarsko nechýba a E.ON ho prítomnosťou vo firmách, ktoré kontroluje, vie zabezpečiť.
V prípade zvyšných dvoch podnikov spory nie sú. Stredoslovenskú energetiku by mal získať francúzsky Electricité de France za 160 miliónov eur. V prípade Východoslovenskej energetiky komisia odporučila ako víťaza nemeckú RWE Plus pri cene 127 miliónov eur.
TOMÁŠ KURTANSKÝ