Odborníci z Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky SAV pod vedením Ivana Okáliho vypracovali štúdiu, podľa ktorej aktuálny stav slovenského hospodárstva ovplyvnili predovšetkým dva faktory. Prvým je svetová hospodárska recesia, ktorá má „retardujúci vplyv na exportné možnosti Slovenska“. Druhým je „neúplnosť inštitucionálnych a štruktúrnych reforiem potrebných na to, aby slovenská ekonomika lepšie obstála v konkurencii zostrenej po nástupe svetovej recesie“.
To, čo vedia ekonomickí experti, vedia aj odborní pracovníci ministerstva hospodárstva. V marci sa vláda zaoberala ich správou, v ktorej sa hovorí, že ekonomické balíčky spred troch rokov nevyriešili problém slovenskej ekonomiky. Nevyriešili ho preto, lebo išlo o krátkodobé opatrenia, „ktoré nesprevádzali iné, dostatočne funkčné stredno- až dlhodobé opatrenia hospodárskej politiky“. Táto skutočnosť zrejme nezostane bez následkov.
Slovenská ratingová agentúra zistila, že index ekonomickej sily občana, ktorý odráža a vyjadruje celkový stav životnej úrovne obyvateľstva, sa až v januári roku 2002 dostal na úroveň zo začiatku roku 1999. Pretože vláda nechce pred voľbami prijímať nepopulárne opatrenia, je pravdepodobné, že index ekonomickej sily občana sa do konca roku ešte zlepší. No potom sa opäť zhorší, lebo čo neurobila vláda pred voľbami, urobí po nich.
Podľa prognostika SAV Pavla Kárásza bude nielen pokračovať v pozastavenej deregulácii cien, ale „bude musieť riešiť aj deficit zahraničného obchodu balíčkom ekonomických opatrení, ktorý s vysokou pravdepodobnosťou prinesie zvýšenie cien spotrebného tovaru“.
Pred tri a pol rokom jedna časť nastupujúcej garnitúry zvyšok vládnej zostavy presviedčala, že korekcie a nápravné opatrenia v ekonomike sú menej nákladné, ak prídu včas. Dnes tá istá časť vládnej zostavy hovorí, že korekcie a nápravné opatrenia nie sú nevyhnutné, keďže sa blížia voľby.