pričom ústav zisťoval základné fyzikálno-chemické ukazovatele.
Z rozborov vyplynulo, že až 67,4 percenta vzoriek bolo nevyhovujúcich. Ako nás informoval Marián Schwarz, vedúci odboru laboratórnych činností, obyvatelia majú záujem dať si vlastné studne preveriť hlavne v prípadoch, ak ide o bezplatnú akciu. Počas bežného roku zaznamenávajú minimum prípadov, keď sa na nich majitelia studní s takouto požiadavkou obrátia.
Jedno kompletné vyšetrenie vody stojí okolo 2200 korún a zahŕňa fyzikálno-chemický a mikrobiologický rozbor. Individuálne zdroje vody v okrese predstavujú okolo 15 percent, ešte stále je viacero obcí, ktoré nemajú verejné vodovody.
Mnohí ľudia znečistenú vodu zo studní používajú nielen na hospodárske účely, ale ju aj bežne pijú. Počas bezplatnej akcie posudzoval ústav iba fyzikálno-chemické ukazovatele. Ani v prípade, ak bol rozbor priaznivý, nedá sa jednoznačne povedať, že ide o pitnú vodu. Majiteľ studne, ktorý v nej chce mať neškodnú vodu, by mal požiadať aj o mikrobiologický rozbor. Prieskumy totiž ukazujú, že ľudia si svoje studne iba zriedka dezinfikujú a tie môžu byť znečistené rôznymi mikroorganizmami.
„Snažíme sa majiteľom studní aspoň pri tejto bezplatnej akcii vysvetľovať, ako udržať vodu v studniach v čo najlepšom stave,“ hovorí Schwarz. Platia pre to niektoré základné pravidlá. Čo sa týka napríklad dusičnanov, tie sa dostávajú do vody prevažne hnojením. Malo by tu teda platiť minimálne 15-metrové pásmo hygienickej ochrany. „Studne sú často znečistené aj fekáliami či betónovými výstužami.
KVETA FAJČÍKOVÁ