
Prvý majster sveta – Uruguaj
trvala dva týždne.
Z počiatočného nadšenia sa črtalo fiasko. Do konečnej uzávierky neprišla ani jediná prihláška zo starého kontinentu. Napokon sa dali presvedčiť Belgičania, Francúzi po intervencii Rimeta, Rumuni, keď zasiahol priamo ich kráľ Carol a vtedy veľmi silní Juhoslovania.
Rozhodcovský galimatiáš
Turnaj s trinástimi účastníkmi otvoril zápas Francúzsko - Mexiko (4:1). O dva dni neskôr hral galský kohút s Argentínou. Vysoko favorizovaní Juhoameričania viedli 1:0. V 83. minúte sa však rútil na Bossiovu bránku Francúz Langiller. Brazílsky rozhodca Rego odpískal v tom momente koniec. Do ihriska vpadli diváci pohoršení nespravodlivosťou, Brazílčan priznal omyl, ale už sa nedalo nič robiť.
Pravidlá boli v tom čase ešte nejednotné, inak ich interpretovali Európania, inak Juhoameričania. Bolívijčan Saucedo napríklad odpískal v stretnutí Argentína - Mexiko (6:3) päť pokutových kopov proti Stredoameričanom. Keď fúkol do píšťalky po šiestykrát v prospech Argentíny, vtrhli rozhorčení Montevidejčania opäť do ihriska.
Dramatické finále pre Uruguaj
Príjemným prekvapením boli Juhoslovania. Ako jediní Európania vyhrali jednu zo štvorčlenných skupín a postúpili do semifinále. Tam ale podľahli Uruguaju 1:6. V druhom semifinále rozdrvili Argentínčania USA tiež 6:1. O tretie miesto sa nehralo, získali ho Balkánci a prekvapenie zo severu Ameriky. Finále bolo prvý raz čisto juhoamerické.
Uruguajčania veľmi dbali o bezpečnosť pred finálovým prestížnym derby. Domáca polícia vydala príkaz: „Ani jedna argentínska pištoľ do Uruguaja.“ Do stotisícového hľadiska predali iba 90 000 vstupeniek.
Posledný zápas I. MS bol neobyčajne dramatický. V polčase viedli Argentínčania 2:1. Po prestávke domáci otočili skóre. Viedli 3:2 a vo všeobecnom zmätku už oslavujúcich fanúšikov pridali štvrtý. Niečo podobné sa stalo o 36 rokov v Anglicku, kde domáci zdolali Nemecko tiež 4:2.
Uruguaj hral na tie časy mimoriadne kolektívne. Najväčšiu oporu mal v skvelej zálohe Andrade, Fernandez, Gestido, ktorú volali „la costilla metalica“ (železná záloha).
Šampionát priniesol organizátorom nečakaný zisk vyše 250-tisíc dolárov. Európania objavili futbalovú Južnú Ameriku. Najlepšieho strelca Argentínčana Guillerma Stabileho ihneď kúpil taliansky Janov, odkiaľ prestúpil najprv do Bologne, neskôr do Neapola.
PETER FUKATSCH
FOTO - archív