
Zlatá NikéI. MS - URUGUAJ - MAJSTER SVETA URUGUAJ
Semifinálové výsledky: Argentína - USA 6:1, Uruguaj - Juhoslávia 6:1. Finále: Uruguaj - Argentína 4:2 (1:2), góly: Dorado, Castro, Cea, Iriarte - Peucelle, Stabile. Pred 90 000 divákmi rozhodoval Langenus (Belgicko). Najlepší strelec: Stabile (Argentína) 8 gólov v piatich zápasoch.
ZOSTAVA URUGUAJA: Ballestros - Mascheroni, Nasazzi - Andrade, Fernandez, Gestido - Dorado, Scarone, Castro, Cea, Iriarte.
V juhokórejskom Soule otvoria v piatok 31. mája sedemnáste majstrovstvá sveta vo futbale. O 13.30 h sa stretnú v úvodnom zápase francúzski majstri sveta so Senegalom. Do dňa prvého výkopu MS vám budeme pravidelne približovať históriu jednotlivých šampionátov.Kde vznikol futbal? V Anglicku, Taliansku, Francúzsku? Alebo pochádza zo starého Grécka či z ríše Inkov? Všade sa hrali ľudia s loptou, ktorú bolo treba kolektívne dopraviť do istého priestoru. Rukou alebo nohou.
Predchodcom toho dnešného bolo anglické mesto Rugby, kde sa na veľkých trávnatých plochách preháňali študenti pri rovnomennej hre. Bola ale príliš ostrá. Hľadal sa nový model. Pri vzniku futbalu bolo badať hlavné dva smery - jeden bol za obmedzenie hry rukou, druhý nie. Postupom sa zjednotil názor, že rukou môže hrať iba brankár. Už v roku 1872 sa hralo prvé medzištátne stretnutie Škótsko - Anglicko. Skončilo sa bezgólovou remízou. Angličania nastúpili s jedným brankárom, dvoma obrancami, dvoma záložníkmi a ôsmimi útočníkmi. Škóti mali brankára, dvoch obrancov, dvoch záložníkov a šesť útočníkov.
Nehynúca zásluha Angličanov
Pravidlá sa postupom času zjednocovali do dnešnej podoby. V Londýne vznikla 26. októbra 1863 The Football Association. Regule už určovali hrací čas 2 x 45 minút, veľkosť ihriska 120 x 90 yardov, ale počet hráčov družstva bol devätnásť.
Od roku 1969 sa hra rukou považovala za nedovolenú, od roku 1870 hrajú jedenástky, o dva roky neskôr sa zmenila rugbyová brána na dnešnú futbalovú (7,3 x 2,44 m). Od roku 1874 začali hráči používať kopačky, o štyri roky si po prvý raz zobrali rozhodcovia píšťalky.
Na schôdzke v Paríži 21. - 23. mája 1904 založili Fédération internationale de Football Association (FIFA), jej prvým predsedom bol Francúz Robert Guerin. Hneď od prvých chvíľ ožívala myšlienka majstrovstiev sveta. Spočiatku sa zdalo, že zožne úspech. Potom ju ale začali torpédovať Angličania, chrániac si svoj „vynález“ v povestnej splendid isolation (skvelej izolácii). V Spojenom kráľovstve už jestvovali vysoko profesionálne súťaže. Od roku 1872 sa píše história anglického pohára (F. A. Cup), od roku 1892 sa hrá anglická liga (Premier League).
Juhoamerický prínos
Škandinávske krajiny zase zastávali líniu čistého amaterizmu. Futbal bol od londýnskej olympiády 1908 obľúbeným olympijským športom. Prvú dlhodobú súťaž národných tímov založili v Južnej Amerike. V roku 1916 vznikla Condefederación Sudamericana de Football a súčasne vznikla súťaž dnes známa ako Copa América.
V roku 1920 sa dostal do čela FIFA silný francúzsky muž Jules Rimet, myšlienka svetových šampionátov začala naberať jasnejšie kontúry. Francúz, ktorý bol na čele organizácie 34 rokov, obchádzal uznesenia. Zdĺhavé reči o novom Svetovom pohári prerušil rok 1927. Do uznesenia kongresu FIFA v dánskom Helsigforse vpašoval Rimet vetu: „Kongres sa rozhodol zorganizovať v roku 1930 súťaž, na ktorej sa budú môcť zúčastniť všetky členské krajiny FIFA.“
V Barcelone 1929 potom FIFA rozhodla, že šampionát bude v Uruguaji. Protikandidátom Juhoameričanov bolo Taliansko. Pre exotickú krajinu hovorili fakty - Uruguaj vyhral OH 1924 a 1928 po skvelej a nevídanej hre. Juhoameričania prejavili ochotu zaplatiť účastníkom cestu. Uruguajci sľúbili vybudovať v Montevideu štadión pre 100 000 divákov. Stojí a má názov Estádio Centenario (štadión storočia). Súťaž sa volala Svetový pohár. Trofej, sošku bohyne víťazstva Niké, venoval sám Rimet (preto aj Rimetov pohár). Tím, ktorý získa trikrát titul svetového šampionátu, sa stal navždy držiteľom sošky. Podarilo sa to Brazílii v Mexiku 1970.