SITUÁCIA
Tlaková výš zasahujúca od severovýchodu nad strednú Európu a Balkán pomaly slabne. Zároveň sa vo vyšších vrstvách ovzdušia presúva nad Slovensko brázda nízkeho tlaku vzduchu.
DNES
Bude prevažne veľká oblačnosť a miestami sa vyskytne slabé sneženie. Na východnom Slovensku bude spočiatku polojasno a ojedinele aj hmla. Cez deň vystúpi teplota na -2 až 2 stupne Celzia. Na horách vo výške 1500 m bude celodenný mráz s najvyššou teplotou okolo -4 stupňov. Viať bude prevažne slabý juhovýchodný vietor, ktorý popoludní na juhozápadnom Slovensku zosilnie na 5 až 9 m/s.
UTOROK A STREDA
Za frontálnym systémom, ktorý bude pri prechode cez slovenské územie okludovať, k nám začne v stredu prúdiť od západu vo vyšších vrstvách ovzdušia teplý a vlhký vzduch.
V utorok preto očakávame veľkú oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach sneženie. V stredu veľkú, na niektorých miestach prechodne zmenšenú oblačnosť a miestami sneženie, ktoré sa v západnej polovici územia v polohách do 1000 m zmení na dážď, spočiatku aj mrznúci. V noci na utorok klesne teplota na -1 až -5 stupňov Celzia, pričom na niektorých miestach stredného a východného Slovenska bude pri teplote okolo -7 stupňov chladnejšie. Noc na stredu bude teplejšia, pretože teplota klesne len na 0 až -4 stupne. V utorok vystúpi najvyššia denná teplota na hodnoty okolo nuly, teda od -2 do 2 stupňov. V stredu sa cez deň oteplí na 0 až 4 stupne.
NAJCHLADNEJŠIE NA SEVEROVÝCHODE RUSKA
S výnimkou južnej a čiastočne západnej Európy klesá v noci teplota na celom kontinente pod bod mrazu. Cez deň ortuť teplomera neprekoná nulu v severnej, vo východnej a v časti strednej Európy. Dá sa teda povedať, že napriek pokročilému januárovému dátumu je počasie v Európe relatívne mierne. Naozaj silné mrazy, teda pod -20 stupňov Celzia, sa v súčasnosti vyskytujú zriedkavo. Dokazujú to aj merania teploty v tradične najchladnejšej časti nášho kontinentu – v povodí Pečory na severovýchode európskej časti Ruska. V sobotu tam cez deň vystúpila teplota na -4 stupne a v nedeľu ráno klesla na -31 stupňov, aby cez deň opäť vystúpila na približne -12 stupňov. Rekordy najnižšej nočnej teploty dokazujúce, že aj u nás klesá teplota občas na hodnoty okolo -20 stupňov, pochádzajú väčšinou zo šesťdesiatych rokov. V roku 1966 klesla 22. januára teplota na západnom Slovensku na hodnoty od -19,0 v Nitre po -19,6 v Piešťanoch. V Bratislave bol 22. január rekordne studený v roku 1892, keď namerali -20,2 stupňa. V roku 1963 namerali v Poprade -23,9 stupňa. Rekordy z roku 1990 potvrdzujú, že v západnej polovici územia Slovenska môže aj v tomto období vystúpiť teplota na vyše 10 stupňov, keď napríklad na Sliači namerali 11,3 a v Lučenci 12,5 stupňa. Bratislava si rekord zapísala o tri roky neskôr, ale stál za to, pretože vtedy vystúpila ortuť teplomera až na 15,6 stupňa, teda na teplotu, ktorá je typická pre polovicu apríla, a nie druhú januárovú dekádu.
(jc)