Vzdelávanie kariérny rast nezaručí

Firmy sú ochotné zaplatiť aj jazykový kurz v zahraničí, no len ak vo vás vidia potenciál.

Vo všeobecnosti platí, že ak vám vzdelávací kurz nariadi zamestnávateľ, mal by ho aj zaplatiť.Vo všeobecnosti platí, že ak vám vzdelávací kurz nariadi zamestnávateľ, mal by ho aj zaplatiť. (Zdroj: Ilustračné - TASR)

Najčastejšie sa zamestnanci zdokonaľujú v jazykoch, no záleží na oblasti, v ktorej firma podniká. Čo všetko vám zamestnávateľ zaplatí, závisí od vášho talentu.

BRATISLAVA. Až 93 percent ľudí je ochotných zmeniť pre nové zamestnanie odbor či absolvovať rekvalifikačný kurz. Vyplýva to z prieskumu českej personálnej agentúry Grafton Recruitment, na ktorom sa zúčastnilo 2500 respondentov.

Súčasná ekonomická situácia znížila pohyb zamestnancov medzi firmami. Ľudia si dnes viac vážia prácu, a preto uprednostnia vzdelávanie na zamestnávateľom požadovanú úroveň pred výpoveďou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nie vždy to však znamená podvoliť sa nudnému semináru, ktorý predpisuje firma. Niektorí zamestnávatelia sú totiž ochotní investovať do ľudí tisíce eur, napríklad na zahraničný jazykový kurz alebo na vysokú školu.

Nadštandardné vzdelanie? Výmenou za prácu

Bežnou súčasťou zamestnania sú rôzne predpísané kurzy a semináre, ktoré musíte chtiac-nechtiac absolvovať. „Ak zamestnávateľ nariadi účasť na nejakom vzdelávacom kurze, je povinný ho aj uhradiť," vysvetľuje Slavěna Vorobelová z Národného inšpektorátu práce.

Firma vám však môže dať oveľa viac. Napríklad zamestnanci Tatra banky majú možnosť študovať vysokú školu externe a školné im spolovice hradí spoločnosť.

S nákladnejšími formami vzdelávania počíta aj Zákonník práce. Firma s vami môže uzatvoriť dohodu, podľa ktorej za vás platí školné výmenou za určitý čas, ktorý pre ňu neskôr odpracujete. Ak by ste z firmy odišli, môže od vás zamestnávateľ časť školného vymáhať.

SkryťVypnúť reklamu

Oslovené spoločnosti zhodne tvrdia, že zamestnancom poskytujú vzdelanie podľa individuálnych rozvojových plánov, ktorý si zvolí zamestnanec po konzultácii s personalistami. Často rozhoduje vnútorný program na „odhaľovanie" talentov.

Napríklad Slovak Telekom poskytuje benefit vo forme finančných prostriedkov určených na vzdelávanie a rozvoj, ktoré sú vyplácané v mzde. Telekom, rovnako ako Tatra banka či Volkswagen, hradí vzdelávanie pracovníkov v plnej výške.

Riaditeľ personálnej agentúry AuJob Peter Ulbrík vraví, že preplácanie vzdelávacích pobytov v zahraničí nie je až také bežné. „V prípade zahraničných jazykových kurzov hradíme školné," potvrdil šéf odboru ľudských zdrojov Tatra banky Dušan Antoš.

Najčastejšie sa zdokonaľuje cudzí jazyk

Aké sú najčastejšie zručnosti, ktoré môže váš šéf požadovať zlepšiť? Závisí to od oblasti, v ktorej firma podniká, pri Slovak Telekome sú to informačné technológie, v administratíve zasa práca s firemnými programami a korešpondencia.

SkryťVypnúť reklamu

Bez ohľadu na oblasť podnikania je najčastejšou požiadavkou zlepšovanie jazyka. „Ovládanie aspoň jedného svetového jazyka je už samozrejmosťou," hovorí Ulbrík. U nás najviac preferovanými jazykmi sú angličtina, nemčina a maďarčina.

„Štandardom je ovládanie práce s operačným systémom MS Windows a práca s internetom," povedala Lucia Burianová z pracovného webu Profesia.sk. Pri špecializovaných pozíciách sa zasa vyžaduje znalosť práce napríklad s grafickým či účtovníckym programom.

Personalisti: Len vzdelávanie nestačí

Viceprezidentka spoločnosti Slovak Telekom pre ľudské zdroje Petra Berecová hovorí, že investícia do vzdelávania nie je priamo úmerná kariérnemu rastu. „Samozrejme, prispieva k zvyšovaniu kompetencií," hovorí. Od nich, ale aj od potenciálu a výkonu, závisí kariérny rast vo firme.

SkryťVypnúť reklamu

Súhlasí aj Antoš. „Schopnosti zamestnanca a jeho potenciál zvládnuť vyššiu pozíciu sa musia prejaviť v procese plnenia úloh, pri práci na projektoch, neustálym zdokonaľovaním odborných zručností, efektívnej komunikácii a spolupráci s inými kolegami," vyratúva Antoš.

Ulbrík zas oponuje, že veľa závisí aj od nadriadeného a jeho celkového vnímania snahy zamestnanca zlepšovať sa. „Ak sa zvýši výkon zamestnanca, zlepší sa jeho práca, prípadne prinesie aj určité finančné výnosy pre spoločnosť, má nárok požiadať o vyšší plat či o povýšenie."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 938
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 156
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 896
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 101
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu