na súkromný počítač alebo špeciálne čítacie zariadenie. Vybrané tituly vraj budú zadarmo a ani cena platených Hemingwayových diel nebude obrovská - sedem až desať dolárov, čo je asi polovica toho, čo v USA stojí paperbacková verzia.
Hemingway nie je prvým klasickým autorom, ktorý bude mať svoju virtuálnu knihovničku - elektronicky tu už je množstvo diel od Charlesa Dickensa či Jane Austenovej. „Je to dôležitý krok na vytvorenie komplexnej elektronickej školskej knižnice - klasici literatúry sa tak prenesú do novej, digitálnej éry,“ hovorí Susan Moldowová z koncernu Simon & Schuster, ktoré je už sedemdesiatpäť rokov exkluzívnym vydavateľom Hemingwayových kníh v Spojených štátoch.
Nakladateľskí giganti ako Random House a AOL Time Warner však vlani v lete programy elektronických kníh obmedzili; prvotnú eufóriu vystriedali proroctvá o predčasnom konci nového média. „Tento priemysel stagnuje,“ myslí si analytik médií David Card, podľa ktorého krásna literatúra nemá v elektronickej podobe veľa šancí sa presadiť. David Card tvrdí, že táto forma je oveľa vhodnejšia pre odborné texty, cestopisy či manuály. (bbc, reuters)