
Najstarší žijúci potomok poslednej panovníckej dynastie Rakúsko-Uhorska Otto von Habsburg oslávil nedávno so svojou ženou Reginou, princeznou von Sachsen-Meiningen, zlatú svadbu. Majú päť dcér a dvoch synov. FOTO - REUTERS
Otto von Habsburg (89), ktorý sa narodil v Rakúsku, vyrastal v Španielsku a dnes žije v Nemecku, už desaťročia presadzuje myšlienku zjednotenia Európy. Už v roku 1936 sa stal členom najstaršieho európskeho hnutia - Paneurópskej únie, ktorá od počiatku usilovala o zjednotenú Európu. Dnes je najstarší žijúci potomok poslednej panovníckej dynastie Rakúsko-Uhorska jej medzinárodným prezidentom.
„Hospodársky vývoj je mysliteľný len v atmosfére bezpečnosti a mieru, čo môžeme presadiť rozšírením EÚ. Čím viac sa územie rozšíri na východ, o to väčšia záruka bezpečnosti a mieru je daná. Takže, ak sa dnes niekto zasadzuje za prijatie Slovenska do EÚ, paralelne bojuje za mier a bezpečnosť vo Francúzsku alebo Španielsku,“ povedal včera v Bratislave Otto von Habsburg.
Habsburg presadzoval prijatie postkomunistických krajín do Európskej únie 20 rokov ako európsky poslanec. Z jeho iniciatívy mali postkomunistické krajiny v sídle parlamentu jednu symbolicky prázdnu stoličku, ktorá je dodnes neobsadená.
Roztržku medzi Španielskom a Talianskom na jednej a Nemeckom a Rakúskom na druhej strane dnes sleduje Habsburg s obavami. Španieli požadujú výmenou za súhlas so sedemročným prechodným obdobím na voľný pohyb osôb garancie, že budú z EÚ dostávať miliardovú pomoc aj po rozšírení o chudobnejšie štáty. Niektorí pozorovatelia varujú, že by to proces rozširovania mohlo spomaliť. „Nepochybne to spôsobí problémy, hoci ide o absolútnu absurditu,“ povedal včera pre SME.
Rozšírenie EÚ podporoval ešte v čase, keď Španielsko ani Portugalsko neboli členmi EÚ. „Ako predseda výboru pre zahraničnú politiku v Európskom parlamente som mal rok pred prijatím Španielska a Portugalska permanentne pred dverami zástupcov nemeckého priemyslu a nemeckých odborov, ktorí ma prosili, aby som zabránil alebo aspoň oddialil prijatie oboch krajín. Inak čaká Nemecko nával Španielov a Portugalcov,“ povedal Habsburg s tým, že ani nie o šesť mesiacov stáli pred jeho dverami tí istí ľudia. Pýtali sa ho, čo pre nich môže urobiť, lebo nevedia, kam zmizli pracovné sily zo Španielska a Portugalska. „A ja som im mohol dať len jedinú odpoveď: Keď dáte ľuďom perspektívu vo vlastnej krajine, ostanú doma. Španieli budú radšej pracovať pod andalúzskym slnkom ako v Nemecku v porúrskej hmle,“ povedal Habsburg. Pripúšťa, že sa nájdu jednotlivci, ktorí si budú hľadať prácu v iných krajinách Európskej únie, ale keď nájdu prácu doma, neodíde ich veľa.
Ako príklad uviedol západnú časť Maďarska, kde zaznamenali nesmierny hodspodársky rozmach. „Pokiaľ to môžem odhadnúť, pracuje dnes viac Rakúšanov v Maďarsku ako Maďarov v Rakúsku. A to sa stane aj v ostatných krajinách, ktoré vstúpia do EÚ,“ povedal Habsburg. „Obavy a strach sú absurdné. A okrem toho sú to menšinové hlasy, ktoré ale nájdu veľký ohlas v médiách,“ dodal Habsburg.
MIRIAM ZSILLEOVÁ