Na takýto slabý výsledok sa priemysel nepamätá za posledného dva a pol roka, i keď ako upozorňuje analytik Uni Banky Viliam Pätoprstý, údaje môžu ešte štatistici upraviť, a to aj nahor.
Pod marcový prepad sa podpísali najmä drevársky a papierenský priemysel, producenti strojov a výroba koksu a ropných produktov.
Napriek postupnému oživovaniu nedosahujú úroveň spred roka ani výrobcovia kovov a dopravných prostriedkov, teda najmä U.S. Steel Košice a bratislavský Volkswagen. V prípade výroby dopravných prostriedkov ide pritom o nepretržitý pokles už piaty mesiac po sebe.
Naproti tomu pozitívne sa vyvíja ťažba nerastných surovín. „V marci stúpla produkcia v tomto odvetví medziročne o 47,2 percenta, čo je rekord od januára 1999,“ povedal analytik Ľudovej banky Mário Blaščák.
Za veľmi priaznivý trend považuje tiež silný rast v produkcii elektrických a optických zariadení, ktorý trvá už od druhej polovice roka 2000. S prírastkom 23,1 percenta za prvý štvrťrok sa stáva jedným z najdynamickejšie rastúcich odvetví slovenského priemyslu v tomto roku.
Slovenský priemysel už dlhší čas dopláca na previazanie s európskymi a svetovými trhmi, ktorých rast sa spomalil. To má za následok aj nižší dopyt po výrobkoch kľúčových slovenských exportérov. Oživenie bude preto do značnej miery závislé práve od postupného rozbiehania svetových trhov, čo sa očakáva v druhom polroku.
TOMÁŠ KURTANSKÝ