
FOTO SME – PAVOL MAJER
Zamestnanci podniku nedostali už od januára výplaty. Aby dostali aspoň časť peňazí, ktoré im podnik dlhuje, podali na svoju továreň návrh na konkurz. Súd však túto žiadosť pre technické nedostatky zamietol.
Protestujúci odborári natiahli pred vchodmi na ministerstvo laná, ktoré mohli prichádzajúci buď prekročiť, alebo podliezť. „Je v tom trochu symbolika. Niektorí tú biedu prekračujú a iní sa jej ukláňajú,“ povedal odborársky predák z Detvy Stanislav Ľupták.
„Tretí človek na ministerstve, generálny riaditeľ sekcie spracovateľského priemyslu Pánik, bol tri roky členom našej dozornej rady. Dnes hádže vinu na nás, že sme situáciu nezvládli a podali sme zlý návrh na bankrot,“ hovorí Ľupták, ktorý sa už na rokovaní s ministrom ospravedlnil, že „tá samovražda sa nám nepodarila na prvýkrát“.
Detvania protestovali v Bratislave už minulý mesiac. Minister Harach im vtedy prisľúbil, že do podniku príde 15 miliónov korún, ktoré sa mali použiť na mzdy pre pracovníkov. Ale nič sa neudialo. „Minister sa dnes tvári, že nič také nepovedal a pritom nás tam bolo päť svedkov,“ tvrdí Ľupták.
Protestujúci boli pripravení stráviť pred ministerstvom celú noc. Ministerským úradníkom znepríjemňovali život stálym pískaním a búchaním pod oknami ich kancelárií. „Robotu sme vykonali, zaplatené za ňu nemáme. My už nemáme iné východisko, len takto dať najavo svoju nespokojnosť,“ myslí si odborár Jozef, ktorému už nestačí iba počúvať, ako sa „u nás všetko rozhýbalo, ako sa ekonomike darí a ľudia pritom nemajú peniaze“.
Odborárov aj včera prijal minister Harach, ktorý im mal prisľúbiť, že sa do večera dozvedia, či a koľko peňazí bude predisponovaných na účet PPS Detva. Predseda OZ KOVO Emil Machyna vyhlásil, že spred ministerstva neodídu, kým nebude mať v rukách platobný príkaz. (rp)