Týmto krokom kabinet upravil tri roky platnú dohodu medzi oboma vládami o vzájomnom zamestnávaní občanov, v ktorej bola presne stanovená dĺžka tak pracovného pobytu občana v druhom zmluvnom štáte, ako aj jeho prípadného predĺženia.
Dohoda je podľa ministerstva práce nadštandardná v tom zmysle, že do výšky ročných kvót sa povolenia na zamestnanie vydávajú bez ohľadu na situáciu na trhu práce.
Vzhľadom na to, že zamestnávanie Slovákov v Maďarsku z dôvodu požiadaviek maďarských zamestnávateľov narastá, boli na rok 2002 odobrené zvýšené ročné počty na 1600 ľudí s možnosťou predĺženia a ročný počet na krátkodobé, najmä sezónne práce trvajúce maximálne pol roka, v rozsahu 200 osôb.
Maďarskí zamestnávatelia však tieto obmedzenia napadli a požiadali o možnosť zamestnávania občanov Slovenska bez časového ohraničenia, teda bez horizontu dvoch rokov, ako určovala pôvodná dohoda. Argumentovali praxou, že Slováci pracujú v Maďarsku u viacerých zamestnávateľov druhý alebo tretí rok, a tí by osvedčený pracovný pomer radi stabilizovali na dlhší čas.
To bol dôvod na vypracovanie protokolu o zmene taxatívne stanovenej dĺžky predĺženia v dohode z jedného roka na možnosť viacnásobného opakovaného predĺženia. Povolenie na zamestnanie sa vydáva na určitý čas, maximálne na rok. Ak pretrváva spoločný záujem zamestnávateľa a zamestnanca-cudzinca, je možné opakovane požiadať o predĺženie pracovného pomeru.
V každej opakovanej žiadosti musia byť splnené požadované kritériá, teda mechanizmus opakovaných žiadostí v osvedčenom slovensko-maďarskom pracovnom kontakte nebude mať celoplošný ani automatický charakter. (tasr)