
Zásobný objem nádrže Ružín je naplnený len na 62 percent. FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ
„Podobná situácia bola pred ôsmimi rokmi. Vtedy sme to akosi prežili. Samozrejme, keď nezaprší a nádrž sa nenaplní, pocíti to každý,“ hovorí majiteľ penziónu Viktor Danko.
Obavy majú aj rybári. Ako uviedol ichtyológ Stanislav Géci, nízky stav hladiny môže ohroziť reprodukciu niektorých druhov rýb: „Ide o tie druhy, ktoré sa v tomto čase vytierajú na plytčinách ústí riek, ktoré Ružín napájajú.“ Rybári na jeseň zarybnili nádrž násadami kapra, šťuky a zubáča. Rybám zatiaľ úhyn nehrozí. „Keď hladina nestúpne a voda by sa neprimerane ohriala, mohli by vzniknúť škody,“ pripustil Géci.
Správcom vodného diela je Povodie Bodrogu a Hornádu, odštepný závod, Košice. Podľa vedúceho vodohospodárskeho dispečingu Viliama Vološa zásobný objem nádrže je naplnený len na 62 percent: „A to môžeme byť ešte radi! Tohtoročné jarné prítoky Hornádu a Hnilca, dvoch hlavných napájacích zdrojov, sú veľmi nízke.“
Ako sme sa dozvedeli v Slovenskom hydrometeorologickom ústave v Košiciach, Košice a okolie zažívajú rekordné sucho. „Za prvé tri mesiace dosiahol celkový úhrn zrážok len 52 milimetrov. Je to najmenej za posledných sto rokov!“ informoval nás hydrometeorológ Ján Smékal.
Podľa ekológa Michala Kravčíka z mimovládnej organizácie Ľudia a voda súčasný stav na Ružíne potvrdzuje teórie o zmenách v malom hydrologickom cykle. „Zásoby vody v povodiach v dôsledku klesajúcich zrážok mimo letného obdobia sa zmenšujú. Naopak, extrémne búrky v letných mesiacoch spôsobujú záplavy, pretože klesá schopnosť krajiny vodu zadržiavať,“ povedal Kravčík. Ďalším problémom, ktorý odkryla nízka hladina Ružína, je podľa jeho názoru obrovské množstvo sedimentov. „Vodné nádrže sa stávajú doslova skladiskom ťažkých kovov a iných nebezpečných odpadov.“
Ťažké kovy, ktoré do Ružína splavovali desiatky rokov vody Hornádu a Hnilca, pochádzajú z banskej ťažby v Slivinkách, Rudňanoch a Smolníku a z priemyselnej výroby v Krompachoch.
MIKULÁŠ JESENSKÝ