
Nemecký kôň Saitensohn v sedle s Janom Korpasom vyhral vlaňajšie 9. slovenské derby.
ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP
Každý rok sa vo všetkých vyspelých turfových krajinách sveta odbehnú stovky rovinových dostihov. Mnohé z nich majú dotáciu milión i viac amerických dolárov, ale aj napriek tomu medzi najvýznamnejšie v kariére anglických plnokrvníkov patrí len päť, ktoré Angličania nazvali classics (klasické). Môžu na nich štartovať len trojročné kobyly a žrebce, a to na troch spoločne, na dvoch len kobyly.
Seriál všetkých piatich klasických dostihov dostal na Slovensku zelenú až v roku 1993, keď vznikla samostatná Slovenská republika. Prvá tohtoročná „klasika“ Jarná cena kobýl sa v bratislavskom Starom háji pobeží už v nedeľu 12. mája.
SAINT LEGER (1776). V roku 1776 sa v anglickom Doncasteri prvý raz bežali dostihy na dve míle (3200 m) určené len trojročným kobylám a žrebcom. Vyhrala ich hnedka Allabaculia (Sampson-matka neznáma), ktorá premohla štyroch súperov. O dva roky neskôr boli tieto dostihy v miestnom hoteli U červeného leva pomenované po plukovníkovi Anthonym Saint Legerovi a v Doncasteri sa bežia dodnes, hoci ich dĺžka sa časom zmenila na 2800 m.
OAKS (1779). Na piate výročie svadby s krásnou lady Hamiltonovou pozval v roku 1779 dvanásty earl z Derby Edmund Stanley svojich priateľov do zámku Oaks blízko Epsomu. Bol medzi nimi aj veľmi inteligentný a spoločensky založený plukovník John Burgoyne, ktorý sa, žiaľ, neskôr smutne preslávil v Saratoge, kde sa so svojím vojskom musel vzdať „rebelom“. Bol to však on, kto spoločnosti navrhol, aby sa na počesť výročia spomínanej svadby uskutočnili dostihy na 1,5 míle (2400 m) pre trojročné kobyly. Dostali názov Oaks (duby), pod ktorým sa bežia dodnes. Ich inauguračný ročník vyhrala Bridget (Herod-Jemima), ktorá premohla jedenásť súperiek.
DERBY (1780). Oaks mali veľký ohlas vo verejnosti a preto sa tí istí turfmani dohodli, že v nasledujúcom roku vypíšu spoločné dostihy pre trojročné kobyly a žrebce. O ich názve rozhodla do vzduchu vyhodená minca a dostali meno The Derby Stakes (v hre bol aj názov Bunbury Stakes). Na hipodróme v Epsome sa prvé derby bežalo 4. mája 1780 a na netradičnej vzdialenosti jednej míle (1600 m) ho v poli deviatich koní vyhral ryšiak Diomed (Florizel-Spectator Mare). V súčasnosti sa derby vo väčšine krajín sveta beží na vzdialenosť 2400 m (v USA len na 2000 m) a všade patrí k najprestížnejším dostihom.
2000 GUINEAS (1809) A 1000 GUINEAS (1814). Zatiaľ čo Doncaster a Epsom už mali významné dostihy, slávne centrum anglického turfu Newmarket sa takým niečím chváliť nemohlo. Aby za svojími konkurentmi nezaostávalo, založili tam v rozmedzí piatich rokov dva dostihy, ktoré potom na päť doplnili počet každoročne len pre trojročné kone prístupné výkonnostné skúšky.
Prvými boli Two Thousand Guineas (u nás Veľká jarná cena) určená pre trojročné žrebce, ktorých premiéru v roku 1809 v poli siedmich súperov vyhral ryšiak Wizard (Sorcerer-Precipitate Mare). Po nich v roku 1814 nasledovali dostihy vyhradené len pre kobyly One Thousand Guineas (u nás Jarná cena kobýl) a ich prvou víťazkou sa stala hnedka Charlotte (Orville-Sophia). Oba dostihy sa od založenia bežia na vzdialenosť jednej míle (1600 m).
TROJKORUNA. Len na troch klasických dostihoch (2000 Guineas, Derby a Saint Legeri) môžu spoločne štartovať trojročné kobyly i žrebce. Jedinému víťazovi týchto výkonnostných skúšok prisúdili v kolíske turfu prívlastok „držiteľ trojkoruny“ (Triple Crown).
JURAJ GRESSNER