Bratislava 9. mája (TASR) - Bez akýchkoľvek časových limitov sa budú môcť občania Slovenskej republiky v rámci stanovených ročných kvót uchádzať o zamestnanie v Maďarskej republike a naopak. Rozhodla o tom dnes vláda SR, keď schválila návrh na uzavretie Protokolu medzi vládou SR a vládou MR.
Týmto krokom kabinet upravil od júla 1999 platnú dohodu medzi oboma vládami o vzájomnom zamestnávaní občanov, v ktorej bola presne stanovená dĺžka tak pracovného pobytu občana v druhom zmluvnom štáte, ako aj jeho prípadného predĺženia.
Dohoda má podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR nadštandardný charakter v tom zmysle, že do výšky ročných kvót sa povolenia na zamestnanie vydávajú bez ohľadu na situáciu na trhu práce. Vzhľadom na to, že zamestnávanie občanov SR v MR z dôvodu požiadaviek maďarských zamestnávateľov narastá, boli na rok 2002 odobrené zvýšené ročné počty na 1600 osôb s možnosťou predĺženia a ročný počet na krátkodobé, najmä sezónne práce trvajúce maximálne 6 mesiacov, v rozsahu 200 osôb.
Maďarskí zamestnávatelia však tieto obmedzenia napadli a požiadali o možnosť zamestnávania občanov SR bez časového ohraničenia, teda bez horizontu 2 rokov, ako určovala pôvodná dohoda. Argumentovali praxou, že občania SR pracujú v Maďarsku u viacerých zamestnávateľov druhý, respektíve už tretí rok, a tí by osvedčený pracovný pomer radi stabilizovali na dlhší čas. To bol dôvod na vypracovanie protokolu o zmene taxatívne stanovenej dĺžky predĺženia v dohode z 1 roka na možnosť viacnásobného opakovaného predĺženia. Povolenie na zamestnanie sa vydáva na dobu určitú, maximálne na rok. Ak pretrváva spoločný záujem zamestnávateľa a zamestnanca-cudzinca, je možné opakovane požiadať o predĺženie pracovného pomeru zastrešeného pracovnou zmluvou, opäť však iba na ďalší rok. V každej opakovanej žiadosti musia byť splnené požadované kritériá, teda mechanizmus opakovaných žiadostí v osvedčenom slovensko-maďarskom pracovnom kontakte nebude mať celoplošný ani automatický charakter.
Kým ročné kvóty občanov, ktorí vycestujú za prácou do Maďarska, Slovensko plní, počet maďarských občanov, zamestnaných na Slovensku, je nízky a predpokladá sa, že tento trend bude naďalej pretrvávať.
Po podpísaní predmetného protokolu minister zahraničných vecí zabezpečí vyhlásenie oznámenia o protokole v Zbierke zákonov SR.