
Film Don Quijote z roku 1991. FOTO – ARTE
OSLO – Staroba nechráni pred slávou. Sto svetových autorov zvolilo za najlepšiu knihu na svete Cervantesovho Dona Quijota. Román o rytierovi, ktorý bojuje s veternými mlynmi, vznikol pred takmer štyristo rokmi.
Don Quijote zvíťazil veľkou väčšinou. Získal 50 percent hlasov. Číslom dva je román Madame Bovaryová od Gustava Flauberta z roku 1857. Hlasovanie usporiadal Nobelov inštitút v Oslo a nórsky knižný klub. Hlasujúci autori mohli uviesť po desať titulov. Hlasoval napríklad nositeľ Nobelovej ceny za literatúru V. S. Naipaul (Veľká Británia), Wole Soyinka (Nigéria), Nadine Gordimer (Juhoafrická republika) a Seamus Heany (Írsko) – z Nemecka napríklad Siegfried Lenz, Christa Wolfová, zo Spojených štátov Paul Auster a Susan Sontagová, z Holandska Cees Nooteboom, z Paríža Milan Kundera.
Sto kníh s najväčším počtom nominácií potom zhromaždili do Svetovej knižnice.
Ako najoceňovanejší po nemecky píšuci autor do nej patrí Franz Kafka so svojimi románmi Proces a Zámok a zbierkami poviedok, a ako najstarší nemecky píšuci autor Johann Wolfgang von Goethe a jeho Faust I. a II. Dve nominácie mal aj Thomas Mann s Buddenbrockovcami a Čarovným vrchom. Na zozname sú ešte básne Paula Celana, Muž bez vlastností Roberta Musila a Plechový bubienok Güntera Grassa.
Na špici stoja Rus Fiodor Michajlovič Dostojevskij s románmi Zločin a trest, Idiot, Bratia Karamazovci a Besi a trikrát William Shakespeare – Hamlet, Kráľ Lear a Othelo.
Na zozname je aj detská kniha Pippi Dlhá pančucha Astrid Lindgrenovej a rozprávky Hansa Christiana Andersena. Medzi najvýznamnejšími dielami svetovej literatúry sú aj Rozprávky tisíc a jednej noci. (eg)