
FOTO – TASR

Rozdiely medzi niektorými regiónmi môžu byť priepastné už na prvý pohľad. Vľavo sú domy v záhorskej obci Zohor, vpravo chatrče vo východoslovenskej osade Richnava.
BRATISLAVA – Najnižšie mzdy vykazuje Prešovský kraj, najväčšie znečistenie Košický a problémy s dopravou sú vypuklé v Nitrianskom kraji. Vyplýva to z analýzy situácie jednotlivých krajov Slovenska z dielne Úradu pre štátnu pomoc.
Výrazné rozdiely v ekonomickej situácii krajov sa aj naďalej prehlbujú. Od západu na východ je pálčivejší problém nezamestnanosti. Ekonomická situácia nielenže neumožňuje vytvárať nové miesta, ale v niektorých krajoch ani nedovoľuje už vytvorené miesta udržať. Vo viacerých krajoch sa k problému nezamestnanosti pripája nedostatočná infraštruktúra. Pozícia východu je ešte sťažená nízkou atraktivitou pre zahraničných investorov.
V každom kraji existujú okrem všeobecných aj typické vlastné problémy. V Žilinskom kraji sa pokračuje v historickom trende odchodu za prácou do Česka. Len zo severných okresov Žilinského kraja pracuje v Čechách asi sedemtisíc Slovákov. Trnavský kraj sa už teraz zamýšľa nad problémami, ktoré prinesie odstavenie jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v roku 2004. O prácu môžu prísť takmer tri tisícky ľudí, ktorých rodiny od elektrárne závisia.
Z kedysi ťažiskových priemyselných miest v Turci sú dnes hladové doliny. Domáceho kapitálu niet a príchod zahraničných investorov brzdí nedobudovaná infraštruktúra a nevyjasnené vlastnícke pomery vo fabrikách.
Bratislavský kraj s trvalo najlepšou ekonomickou situáciou má aj najlepšie predpoklady na ďalší rozmach. Finančné centrum, rozvinutý sektor služieb a mekka slovenskej automobilovej výroby smeruje k ďalšiemu cieľu. Tisícky nových pracovných miest prinesie ambiciózny projekt vedecko-technologického parku na Záhorí. Ten však potiahne aj ostatné regióny. Predpokladá sa, že v ňom budú pracovať aj ľudia z iných krajov, keďže počet ľudí s potrebnou kvalifikáciou, ktorí sú v Bratislavskom kraji bez práce, nebude môcť nároky nového technologického areálu uspokojiť.
Bratislavský kraj
Kraj s dlhodobo najnižšou nezamestnanosťou, najvyššou reálnou mzdou a technologicky najvyspelejším priemyslom. Ďalšie rozvojové impulzy sa očakávajú od budovania priemyselných a technologických zón, ktorých prínosy presiahnu hranice regiónu. Pre Bratislavský kraj sú typické vnútroregionálne rozdiely. Mimobratislavské obce a mestá trpia nedobudovanou infraštruktúrou. Kraj drží prím aj v zaťažení životného prostredia. Veľkým problémom sa stáva kriminalita.
Trnavský kraj
Jedným z nedostatkov je slabá infraštruktúra. Veľa cestných úsekov kapacitne a technicky nevyhovuje a vyžaduje si modernizáciu. Chýbajú cestné obchvaty a tranzitná doprava sa preto prenáša do miest, čo výrazne zaťažuje životné prostredie. Súčasný systém komunikácií v mestách neumožňuje ekologicky prijateľné vedenie nákladnej dopravy do priemyselných a obchodných zón. Vo väčšine mestských centier chýbajú dostatočné parkovacie kapacity.
Slabo rozvinutá je aj verejná kanalizácia.
Jedným zo zásadných problémov kraja bude už po roku 2004 odstavenie Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. O prácu tam príde 1144 zamestnancov. Ďalších 1886 ľudí sa podľa všetkého stane nadbytočných v dodávateľských firmách napojených na elektráreň.
Nitriansky kraj
Jedným z hlavných problémov je vysoká miera nezamestnanosti. Stav zamestnanosti v kraji ovplyvňovalo postupné prepúšťanie v nižších počtoch, čím sa zamestnávatelia vyhýbali priznaniu hromadného prepúšťania. Výrazné bolo aj priebežné znižovanie stavov ukončením pracovných pomerov na lehotu určitú. Prepúšťanie sa týkalo aj privatizovaných podnikov, v ktorých noví majitelia nezvládli nové požiadavky trhu. Nepriaznivá finančná situácia podnikov nevytvára predpoklady na trvalejší rast reálnych príjmov, teda ani kúpnej sily obyvateľov.
Trenčiansky kraj
Priemyslom v kraji otriasajú finančné problémy, čo dokazuje rast podnikovej zadlženosti, trvalý pokles ziskov a nedostatok zdrojov na investície do modernizácie výroby. Výrazne sa pod to podpísala netransparentná privatizácia.
Stavebníctvo prekonáva krízu spojenú s poklesom investícií štátu do verejných zákaziek. Obzvlášť výrazne sa to prejavilo po roku 1998, keď sa obmedzila výstavba diaľnic. Počty pracovníkov v stavebných podnikoch preto stagnujú až mierne klesajú.
Žilinský kraj
Dlhodobo nedostatočná je tvorba nových pracovných miest, čo je dané slabou dynamikou ekonomického rastu. Značná časť obyvateľov dochádza za prácou mimo okresu. Osobitným prípadom Žilinského kraja je preto znižovanie pracovných príležitostí v Českej republike. Pracuje v nej približne sedemtisíc Slovákov, hlavne zo severných okresov kraja. Súčasná situácia nevytvára dobré predpoklady ani na udržanie už vytvorených pracovných miest. Len vlani ohrozovalo hromadné prepúšťanie približne 2300 zamestnancov, čo sa týka najmä Martinských strojární. K rastu zamestnanosti by malo prispieť budovanie priemyselných parkov. Tie môžu ovplyvniť rozvoj malého a stredného podnikania a tým stimulovať aj tvorbu nových miest.
Banskobystrický kraj
Dlhodobé problémy s tvorbou nových pracovných miest sa tu snúbia so zaostávajúcou infraštruktúrou. Nedostatočné je napojenie obyvateľov na vodovodnú a kanalizačnú sieť. Nízka je aj kvalita cestnej siete. Chýba diaľničné prepojenie, ktoré je nevyhnutnou podmienkou vstupu zahraničných investorov. Južná časť kraja patrí k vôbec najproblémovejším regiónom Slovenska. Trpí veľmi vysokou mierou nezamestnanosti a nevýhodnou vekovou štruktúrou.
Košický kraj
Okrem vysokej miery nezamestnanosti je slabou stránkou kraja málo diverzifikovaný priemysel. Ten je založený na ťažkých odvetviach s nízkym stupňom finalizácie a nízkou mierou pridanej hodnoty. Rozvoj výroby brzdí nedostatok kapitálu a preúverovanie podnikov. Región trpí aj nízkou atraktívnosťou pre zahraničných investorov. Nepriaznivý je vysoký podiel rómskeho obyvateľstva s negatívnymi životnými návykmi, ktoré sa prenášajú aj na mladú rómsku generáciu. Ďalším problémom je ekológia. Emisie základných znečisťujúcich látok vysoko prekračujú hodnoty v ostatných krajoch.
Prešovský kraj
Na stabilizáciu nízkej zamestnanosti nepriaznivo vplýva najmä likvidácia firiem, chýbajúce finančné zdroje a tým aj nové výrobné programy. Útlm prežíva aj vidiecka ekonomika, sféra služieb, pomalý je rozvoj malého a stredného podnikania. Veľmi nízky je prílev zahraničného kapitálu. Priemerná nominálna mesačná mzda v Prešovskom kraji je najnižšia na Slovensku.