New York 8. mája (TASR) - Summit venovaný deťom otvorili dnes oficiálne v sídle OSN v New Yorku. Na stretnutí sa zúčastňujú predstavitelia 164 krajín, ktorí budú rokovať o zlepšení osudu detí na celom svete.
Summit bude dobrou príležitosťou pre predstaviteľov zastúpených krajín oceniť pokrok, ktorý sa dosiahol od posledného podobného stretnutia v roku 1990, píšu svetové agentúry.
Trojdňovú konferenciu otvoril generálny tajomník OSN Kofi Annan na Valnom zhromaždení OSN, kde zasadali 48 šéfovia štátov, 24 vládnucich panovníkov, vicepremiéri, viceprezidenti a ministri z 92 krajín.
Po ňom vystúpili po prvý raz na Valnom zhromaždení aj dve deti - 17-ročná Audrey Cheynutová z Monaka a 13-ročná Gabriela Azurdyová Arrietová z Bolívie. Týchto dvoch delegátov si spomedzi seba vybralo 100 detí, ktoré sú už od nedele v New Yorku.
Bezpečnostná rada v spolupráci s tromi deťmi a riaditeľkou Detského fondu OSN (UNICEF) Caroll Bellamyovou upozornili počas verejnej rozpravy na situáciu detí vo vojnových konfliktoch.
Predošlý summit v roku 1990 sa zaoberal vzdelávaním a výchovou chudobných detí a snahou o zlepšenie ich života, menej sa však zameral na dosah vojen na deti.
"Problém vojny a jej dosahu na deti, podobne ako epidémia AIDS, bol v 90. rokoch len malou úlohou vo svetovej agende," vyhlásila Patricia Durrantová, veľvyslankyňa Jamajky pri OSN, ktorá predsedá prípravnej sekcii komisie poverenej organizovaním konferencie.
Od začiatku 90. rokov, keď sa v Sierre Leone a v Sudáne začali občianske vojny, boli tisíce detí prinútené bojovať po boku vzbúrencov. Najstarším detským vojakom v Sierre Leone bol Alhaji Sawaneh, ktorý sa zároveň stal najmladšou osobou, ktorá vtedy hovorila pred Bezpečnostným výborom. Sexuálne a komerčné vykorisťovanie detí je ďalším problémom, ktorému sa od roku 1990 venuje pozornosť.
Valné zhromaždenie OSN schválilo 25. mája 2000 dva dodatočné protokoly ku konvencii z roku 1989 o právach dieťaťa. Jeden sa týkal zákazu detských vojakov a druhý zabráneniu ich zneužívania.
"Tieto protokoly sú veľmi užitočné na to, aby verejnosť bola upozornená na to, čo sa s deťmi deje," poznamenala Bellamyová s tým, že od roku 1990 nastal pokrok, nie však až taký, aký čakali. "Ešte je tu 11 miliónov detí, ktoré zomierajú každý rok. Toto by nás malo vystríhať. Nestačí postaviť veľké nemocnice. Sú deti, ktoré nie sú ani očkované alebo nemajú prístup k pitnej vode," dodala.
Pre UNICEF je summit o deťoch príležitosťou zdôrazniť dôležitosť tohto problému, aby ho vzali na vedomie zodpovední štátni úradníci, ktorých chybami problémy detí stále zostávajú nepovšimnuté a bez financovania.
Summit sa mal pôvodne uskutočniť v septembri 2001, no preložili ho v dôsledku atentátov z 11. septembra. Tento summit sa koná po marcovej konferencii OSN o financovaní a rozvoji v mexickom Monterey. Ďalšie kolo rokovaní bude pokračovať na podobnej konferencii, ktorú otvoria 26. augusta v Johannesburgu.