Brusel 7. mája (TASR) - Európska komisia schválila dnes predbežný návrh na posilnenie a zjednotenie ochrany vonkajších hraníc Európskej únie v súvislosti s rozšírením, ktorého súčasťou je aj vytvorenie spoločnej európskej hraničnej stráže. K jej vytvoreniu by malo dôjsť už o štyri či päť rokov.
Navrhovaná "jednotná správa vonkajších hraníc EÚ" má umožniť lepšie bojovať proti organizovanému zločinu, pašovaniu ľudí či nelegálnej migrácii. V EÚ totiž existujú obavy z toho, že po rozšírení sa vonkajšie hranice únie posunú bližšie k Rusku, Ukrajine či Bielorusku, teda štátom, ktoré sa s týmito nežiaducimi javmi často spájajú.
"Chcel by som ubezpečiť našich občanov, že budeme chrániť náš priestor slobody, spravodlivosti a bezpečnosti proti akýmkoľvek vonkajším hrozbám, či už terorizmu, organizovanému zločinu alebo nekontrolovanej migrácii," vyhlásil na tlačovej konferencii predseda EK Romano Prodi.
Komisár pre spravodlivosť a vnútro Antonio Vitorino ubezpečil, že rozšírenie neprinesie zníženie bezpečnosti v súčasných členských štátoch, pretože kandidátske krajiny už teraz výrazne posilňujú svoje hranice s tretími krajinami. Neznamená to však, že by sa Európa mala zmeniť na pevnosť uzavretú voči nečlenským štátom.
"Skutočnosť, že (terajšie) kandidátske krajiny zlepšia svoju schopnosť kontrolovať hranice, nie je však proti tretím krajinám," zdôraznil. Ako príklad spomenul obavy Ruska pri vstupe Fínska do EÚ. Skúsenosti však ukázali, že spriehľadnenie a zlepšenie cezhraničných stykov bolo prospešné pre obe strany.
Dnes sa o kontrolu vonkajších hraníc EÚ starajú samostatne členské štáty. Jedine Luxembursko túto povinnosť nemá, pretože je obklopené zo všetkých strán pevninou a členmi EÚ. Ostatné krajiny susedia buď s nečlenskými krajinami, alebo majú more.
Podľa Prodiho prišiel teraz čas takýto systém zmeniť a kontrolu vonkajších hraníc a jej financovanie by mali zabezpečovať členské štáty spoločne.
Z krátkodobého hľadiska by chcela komisia presadiť zosúladenie legislatívy a rôznych predpisov, výcviku príslušníkov hraničnej stráže, zariadení používaných pri tomto výcviku a pri samotnej kontrole, zjednotiť analýzu a hodnotenie rizík.
Dlhodobým cieľom je vytvorenie spoločnej hraničnej stráže. Bola by zložená z pracovníkov všetkých členských krajín, ktorí by pôsobili na vonkajších hraniciach a mali by právomoci od kontroly dokladov až po zatknutie osôb. Podľa Vitorina by takáto stráž mohla vzniknúť o štyri až päť rokov.
Až do jej formálneho vytvorenia nebudú hranice v nových členských štátoch vrátane Slovenska posilnené expertmi z EÚ, Brusel bude však pokračovať v podpore pri výcviku pracovníkov hraničnej kontroly i jej technickom zabezpečení.
Vitorino odmietol, že by EK svojím návrhom nchcela uspokojiť protiimigračné nálady šírené krajne pravicovými politikmi vo viacerých krajinách.
Práve naopak, zefektívnením boja proti cezhraničnému organizovanému zločinu či nelegálnym migračným prúdom posilňujeme nielen našu vnútornú bezpečnosť, ale aj jeden zo základov spoločného európskeho projektu - odstránenie vnútorných hraníc a slobodu pohybu. "V globalizovanom svete je toto najlepší spôsob, ako zaručiť slobodu pohybu a súčasne bezpečnosť," vyhlásil komisár.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem