NEW YORK - Skrachovaný energetický gigant Enron predstavil plán svojej reorganizácie. Krok prijali veritelia, ktorí sa oboznámili s návrhmi firmy. Podľa nich chce Enron zostať menšou firmou, ktorá bude na obidvoch amerických kontinentoch prevádzkovať potr
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ubia, elektrárne a distribuovať energiu. Európske a ázijské aktíva chce Enron v rámci bankrotu predať.
Podľa návrhu má z Enronu vzniknúť spoločnosť s novým menom OpCo Energy Company, ktorá bude mať zhruba dvanásťtisíc zamestnancov. Súčasný stav je 23-tisíc. Reorganizácia by nemala priniesť prepúšťanie, veľa pracovníkov prejde pod nových vlastníkov predaných firiem.
Enron sa snaží vyňať kľúčové energetické aktíva spod kontroly súdu. Aktíva určené na predaj dá do aukcie a kupujúceho určí najvyššia ponuka. Veritelia dostanú hotovosť, akcie či iné finančné nástroje, založené na hodnote predaných aktív. Potom nebudú už môcť mať proti spoločnosť OpCo nároky. Vedenie Enronu dúfa, že aukciu a predaje dokončí tento rok.
OpCo bude mať v aktívach podľa odhadov 10,8 miliardy dolárov. V budúcom kalendárnom roku by mala firma vykázať prevádzkový zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou 1,3 miliardy dolárov. Veritelia by z predaja mali získať 15 až 20 miliárd dolárov. Enron im celkovo dlhuje vyše 40 miliárd dolárov. Enron predložil návrh výboru veriteľov v piatok. Ten musí akúkoľvek reorganizáciu schváliť pred tým, ako jej dá „zelenú“ konkurzný súd. Enron požiadal o súdnu ochranu pred veriteľmi vlani v decembri. Jeho krach je najväčším bankrotom firmy v histórii USA. Koncern dlho vykazoval ziskové hospodárenie, hoci sa neskôr ukázalo, že v jeho účtovníctve boli vážne nedostatky. Neupozornila na ne ani audítorská spoločnosť Andersen. (čtk)