
Advokát Ján Gereg
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Íri sa priznať rozhodli sami. Gereg predpokladá, že ich k tomu mohol viesť priebeh súdu, ktorý neuznal nič z obhajoby. Podľa neho na Írov mohli pôsobiť aj agenti v britskej väznici. „Íri podľa všetkého už prestali veriť v spravodlivosť,“ myslí si Gereg.
Írom zadržaným v Piešťanoch hrozí 30 rokov väzenia. Londýnski advokáti však veria, že sa im podarí trest stiahnuť až o desať rokov.
Slovenskí advokáti podali aj žalobu pre porušenie ľudských práv trojice Írov na súd v Štrasburgu. Pri vydávaní zadržaných do Spojeného kráľovstva bola podľa nich porušená naša ústava, zákony i medzinárodné zmluvy.
Krajský súd v Trnave mal na rozhodnutie o vydaní podľa Gerega málo času. Rozhodnutie súdu mal dať minister spravodlivosti Ján Čarnogurský preskúmať. „Som presvedčený, že Najvyšší súd by ho zmenil, pretože je v rozpore so zákonom,“ hovorí Gereg.
Slovenskí obhajcovia majú výhrady aj k spôsobu získania dôkazov proti trojici Írov. Britskí agenti totiž podľa nich nemali povolenie od slovenského sudcu na odpočúvanie a videonahrávky stretnutí. Gereg pritom nepochybuje, že by ho dostali.
Advokát jednoznačne popiera, že by obhajoval terorizmus. „Terorizmus treba potláčať. Keďže ide o mimoriadne závažný trestný čin, o to viac treba dohliadať na zákonnosť. Ani pod rúškom terorizmu sa právo nesmie obchádzať.“
Michaela Christophera McDonalda, Declana Johna Rafferta a Fintana Paula O‘Farrela zadržala naša polícia vlani začiatkom júla. Na Slovensku sa snažili nakúpiť väčšie množstvo zbraní od agentov britskej tajnej služby MI 5, vydávajúcich sa za obchodníkov a príslušníkov tajnej služby z Iraku.