
Na svete trpia hladom milióny detí. Ich počet sa od posledného summitu o deťoch v roku 1990 výrazne neznížil.
BRATISLAVA - Milióny hladujúcich detí (každé štvrté z 2,1 miliardy detí na Zemi je podvyživené), vysoká detská úmrtnosť (každé dvanáste zomrie pred dovŕšením piatich rokov) a nerovnosť medzi bohatými a chudobnými štátmi (až tri štvrtiny detí sa rodia v problematických podmienkach rozvojových krajín). To sú témy, o ktorých bude od zajtra hovoriť 70 prezidentov, premiérov a ministrov z vyše 70 krajín. Stretnú sa v New Yorku na mimoriadnom zasadnutí OSN venovanom deťom.
„Svet pri plnení väčšiny globálnych cieľov týkajúcich sa detí zlyhal, a to najmä pre nedostatočné investície,“ hovorí generálny tajomník OSN Kofi Annan.
Na summite o deťoch budú prvýkrát prítomné i samotné deti. Z celého sveta ich príde okolo tristo a mali by povedať vlastné predstavy napríklad o spôsobe vzdelávania, o trávení voľného času či o tom, aké práva by im mali prislúchať. Slovenské deti však medzi nimi nebudú.
Na ministerstve zahraničných vecí, ale aj sociálnych vecí nám povedali, že sa o to nikto nezaujímal. „Keby som vedel, že taká možnosť je, konal by som. Ale dozvedel som sa o tom iba pred týždňom. A to už sa žiadna príprava pre pobyt detského člena delegácie nedala stihnúť,“ informoval nás riaditeľ odboru rodiny ministerstva sociálnych vecí Peter Guráň.
Riaditeľ kancelárie Slovenského výboru UNICEF Miroslav Kaňa, však hovorí: „Záujem z centra UNICEF bol.“
Trend vťahovať mladých do riešení ich najpálčivejších problémov a nenechať o nich rozhodovať len dospelých je vo svete viditeľný už dlhšie.
Riaditeľka Medzinárodného centra pre štúdium rodiny Erika Kvapilová, ktorá sa vlani stala predsedníčkou Fóra pre deti a rodiny pri Rade Európy, hovorí: „Mladí zhruba od 15 rokov sú bežne prítomní pri tvorbe odporúčaní a hoci závery robia odborníci, názory detí sa tiež zohľadňujú.“ Medzi mladými na fórach stretla zástupcov napríklad z Maďarska, Estónska, Rumunska. „Viem, že štáty ponúkajú deti a z nich organizátori summitov vyberajú, prihliadajúc najmä na ich angličtinu. Slovenská misia ministerstva zahraničných vecí v Štrasburgu tiež dostala v minulosti takúto ponuku.“ Podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Borisa Gandela však takéto veci „má v kompetencii ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny“.