Nedeľa, 5. júl, 2020 | Meniny má Cyril, MetodKrížovkyKrížovky
GLOSA / LITERATÚRA

Poviedka po šiesty raz

Zborník najlepších prác Poviedka ‘02 * Krst zborníka 7. mája 2002 v Divadle Stoka v Bratislave

Neviem, koľko rokov musí uplynúť, aby sa niečo stalo tradíciou, no isté je, že literárna súťaž o pôvodnú poviedku, ktorú každoročne vyhlasuje vydavateľstvo L.C.A. (v osobe Kolomana Kertésza Bagalu) a podporuje ju viacero sponzorov, už svoju tradíciu má. Svedčí o tom aj neklesajúci počet účastníkov - je ich vždy niekoľko stovák, v tomto šiestom ročníku ich bolo vyše osemsto. Vybrať z takéhoto množstva tie najlepšie nebýva bezproblémové, lebo, odhliadnuc od nevyhnutných grafomanských príspevkov, v súťaži sa objavujú i také práce, ktorých autori nepíšu literatúru, skôr vydávajú svedectvá o sebe, svojej sociálnej situácii a pod., ibaže im chýba literárne hodnotné spracovanie. Mohol by to byť materiál pre sociológov.

Skryť Vypnúť reklamu

Hľadanie identity v zmätku

Výsledky tohtoročnej súťaže dokladá zborník, ktorý teraz vyšiel a obsahuje dvadsaťjeden poviedok vrátane tej, čo získala hlavnú cenu EuroTel. Predseda poroty Balla v úvode hovorí o celkovom dojme zo zaslaných prác a spomína presne to, čo som uviedol vyššie: ako sa „neliterárni autori“ zdôverujú so svojimi bezvýchodiskovými problémami, s trpkým údelom vlastného bytia. Pokiaľ ide o texty odmenené, porota vybrala tie, ktorých autori vedeli zladiť obsah a formu do „vyváženého a čitateľsky príťažlivého celku“. Treba podčiarknuť práve tú čitateľnosť, lebo aj keď prvé vlny postmodernizmu a s nimi aj averzia voči príbehovosti už opadli, ešte často prevláda tendencia „povedať, aby sa nič nepovedalo“.

V tomto zborníku však vystupujú do popredia iné príznačné črty: až úzkostlivý dôraz na nelineárne rozprávanie, čoho dôsledkom sú časové prelínačky, preskoky z reality do sna a naopak, koexistencia logiky a absurdity, náznakovosť, neukončenosť, prevaha vnútorných monológov, ktoré prechádzajú neraz do halucinačných stavov, v oblasti jazyka častý výskyt vulgarizmov, najmä z oblasti sexu, ktorý si tu prichádza na svoje, pretechnizovaná reč. Postavy týchto poviedok väčšinou hľadajú vlastnú identitu, trpia vnútornými zmätkami.

Skryť Vypnúť reklamu

V literatúre cez poviedku

Stojí za zmienku, že v zborníku sa ocitli aj poviedky autorov v literatúre už známych, napríklad Tomáša Horvátha, Michala Hvoreckého, Laca Keratu, Petra Krištúfka, Rada Olosa. Niektorí, napr. Olos, Horváth alebo Hvorecký, sa prezentovali poviedkami už v minulých ročníkoch súťaže a s istým zveličením by sa dalo povedať, že za svoju prítomnosť v literatúre vďačia aj jej. Nie celkom neznáme je aj meno víťaza Benjamína Škreka, ktorý píše rozhlasové hry, humoristické scénky a v nitrianskom divadle mu uviedli aj komédiu. Jeho poviedka Povedala má potrebné napätie a zložitú kompozíciu, a hoci poviedka zobrazuje tragický prípad strateného manžela - domnelého vraha, ladená je humoristicky, najmä v partiách, kde vystupuje rotmajster Bihari, Cigán rozprávajúci zmesou češtiny, slovenčiny a miestneho dialektu. Zo všetkých textov zborníka sa vyčleňuje poviedka Tomáša Horvátha Osídla nielen svojou témou, ale aj dikciou. Je to totálny návrat k próze slovenského naturizmu, pôsobiaci úplne anachronicky: írečitostí až hrôza, hlavný hrdina s charakteristickým menom Hriapeľ, koncentrát mužskosti, typický slovenský macho. Veľmi dobrá travestia práve nášho naturizmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Aspoň toľko na okraj zborníka poviedok zo súťaže EuroTel - Poviedka ‘02, ktorá sa slávnostne uzavrie dnes o 19.00 h v Divadle Stoka za prítomnosti ocenených finalistov, odbornej poroty a sponzorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 3. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách
 4. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark?
 6. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom
 7. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší
 8. Novým prezidentom FSOK sa stal Miroslav Kot
 9. Najrýchlejší dopravný prostriedok je bicykel
 10. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave
 1. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac
 2. Terasa upratovala s Kositom. Čistili Borovicový háj i Pľuvátko
 3. Štart sezóny F1 je za dverami
 4. Predajne Terno a KRAJ znižujú ceny desiatok produktov
 5. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie
 6. Tesco pomôže ľuďom v núdzi ešte viac
 7. Lokálne nákupy vo VIVO! Markete
 8. Hrdinovia bez potlesku
 9. Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja
 10. Herec a dabér Pavel Soukup: můj test autokamery Mio MiVue 798
 1. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 22 332
 2. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 16 213
 3. Ťažšie sa vám dýcha? Možno máte vlhký dom 15 842
 4. 15 miest v Grécku, na ktoré sú domáci najpyšnejší 13 751
 5. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 12 095
 6. Tieto chyby sú pri zateplení fasády najčastejšie – vyhnite sa im 10 957
 7. Magazín denníka SME: Leto v Čechách a na Morave 10 226
 8. Leto na Slovensku: Mimoriadny 48-stranový magazín týždenníkov MY 9 855
 9. Južný Cyprus: skvelá dovolenka až do skorej jesene 9 493
 10. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 8 923
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu