BRATISLAVA – Vstup Slovenska do NATO má podľa posledných prieskumov verejnej mienky najväčšiu podporu za posledných osem rokov. Do NATO chce podľa prieskumu Výskumného kabinetu Národného osvetového centra až 60,6 percenta Slovákov.
Len za uplynulých jedenásť mesiacov narástla podpora takmer o trinásť percent. Ako najčastejší dôvod ohromného nárastu podpory najmä politici HZDS uvádzajú vplyv hnutia a jeho predsedu Vladimíra Mečiara, ktorý párkrát vyslovil jasnú podporu začleneniu Slovenska do aliancie.
Minister obrany Jozef Stank tvrdí, že nárast nie je len zásluhou zmeny politiky HZDS. „Svoju úlohu v ovplyvňovaní verejnej mienky zohrali aj aktivity ministerstva obrany a najmä systematická profesionálna kampaň v slovenských médiách,“ povedal Stank. Minister chce, aby v čase jesenného summitu v Prahe podporovalo vstup do NATO 65 percent ľudí.
Ostatní politici samochválu HZDS nepočúvajú veľmi radi. Niekoľko zahraničných diplomatov totiž v poslednom čase jednoznačne povedalo, že Mečiar znamená stop integračným snahám. Sociológ ministerstva obrany Karol Čukan hovorí, že existuje obava, či to HZDS s podporou vstupu myslí naozaj vážne.
Vplyv HZDS, ktoré malo takmer milión voličov, naznačujú podrobné rozbory prieskumu. Pred dvoma rokmi podporovalo vstup do NATO iba 20 percent priaznivcov hnutia, v poslednom prieskume už 43 percent.
„Podpora v prostredí voličov HZDS vzrástla, ale zďaleka to nie je jediný faktor. V HZDS podpora ešte ani dnes nedosahuje väčšinu a práve HZDS má rezervu pre ďalší nárast najvyššiu,“ hovorí sociologička Oľga Gyarfášová z Inštitútu pre verejné otázky, ktorá robila k prieskumu analýzu. Na raste podpory sa podľa nej podpísalo najmä výrazné zvýšenie informovanosti všetkých obyvateľov vďaka komunikačnej stratégii a projektom mimovládnych organizácií. „Dôležitý je aj politický a stranícky konsenzus a myslím si, že aj úspechy pri reformovaní armády,“ povedala Oľga Gyarfášová.
Voliči SDKÚ, SMK a ANO už tradične vo veľkej miere podporujú vstup a dôvera v NATO u nich rastie. Až 92 percent voličov SDKÚ dáva prednosť vstupu. Prekvapujúca je podpora medzi voličmi Pravej SNS. Vlani chcelo len 28 percent voličov P SNS do aliancie, dnes už 40 percent. Opačný trend je u voličov KDH a SDĽ, kde podpora členstva v NATO mierne klesla.
RICHARD FILIPKO