Je výsledkom 30-ročnej medzinárodnej spolupráce a skúseností odborníkov v oblasti starostlivosti o ohrozené deti. Program nadraďuje rodinu nad všetky ostatné formy inštitucionálnej starostlivosti. Aj preto sa snaží dostať všetky deti naspäť do rodín – najlepšie do vlastných alebo príbuzenských a ak to nejde, potom do cudzích.
Tomek Polowski z Poľskej republiky (člen organizácie Náš domov, podobná organizácia ako náš Úsmev ako dar) tvrdí, že je to správne. Poučil sa na vlastnej koži: „Chcel som pomôcť deťom bez rodiny, tak som pomáhal detským domovom. Uvedomil som si, že niečo robím zle až vtedy, keď som raz otváral brány nového detského domova a jedno dieťa mi povedalo – ale ja nechcem nový detský domov, ja chcem ísť domov! Pomyslel som si – ale kde, kde je tvoj domov? A vtedy som prišiel na to, že ak chcem osamelým deťom pomôcť, musím hľadať radosť v tom, čo poteší ich, nie v tom, čo považujem za radostné ja.“
V Poľsku i Maďarsku v súčasnosti uplatňujú program PRIDE. V Poľsku ho už prijalo za svoj 9 z 10 detských domovov. T. Polowski s potešením dodáva: „Keď myslím na PRIDE, vidím tváre detí, ktoré našli rodiny.“
Cieľom programu je zlepšiť kvalitu náhradnej rodinnej starostlivosti tak, že bude informovať a pripravovať ľudí, ktorí sa rozhodli starať sa o dieťa niekoho iného. Program zdôrazňuje, aké dôležité je poznať pocity dieťaťa – napríklad jeho pocit straty (odmietnutia) rodičov.
Práca je tímová, o zodpovednosť sa delia náhradní rodičia a odborníci. Program môžu využiť adoptívni rodičia, pestúnski rodičia, profesionálni rodičia, vychovávatelia v samostatných skupinách v detských domovoch a iných zariadeniach.
Autorom a majiteľom programu PRIDE je štát Illinois v USA. Program podporil transformáciu aj v Holandsku, Belgicku, Nórsku, Estónsku, vo Švédsku.
Supervízorom pre Európu je Holandské kráľovstvo. Aj tu majú s programom dobré skúsenosti. „Keď sme začínali, naspäť do rodín sa dostávalo len asi tak 15 percent detí. Dnes je to už 50 percent,“ hrdo hovorí Rob van Pagee. Vysvetľuje, že oni program stavali na štyroch základných pilieroch: „Promptnosť – pomôcť deťom tak rýchlo, ako je to možné. Čo najjednoduchšie, v čo najkratšom čase a čo najbližšie k rodine. A nezabúdať na prevenčné programy.“
Rob van Pagee dodáva, že program síce vznikol v USA, ale pomohol už deťom vo viacerých krajinách sveta, pretože „pocity detí, je jedno, či v Holandsku, Amerike či na Slovensku, sú rovnaké“. (sr)