Je dcérou významného bojovníka za nezávislosť, barmského národného hrdinu Aun Schana, ktorého zavraždili v roku 1947. Zdedila jeho charizmu.
„Matka guráž“ sa vrátila po dlhom pobyte v zahraničí do rodného kraja v roku 1988, aby sa starala o chorú matku. V tom roku aj zakladala Národnú ligu za demokraciu.
Napriek tomu, že bola v domácom väzení od roku 1989, jej strana v roku 1999 jasne zvíťazila v parlamentných voľbách. Vojaci jej však vládnuť nedovolili. Dom pri jazere v Rangúne nemohla opustiť do roku 1995. Zákaz vojaci zopakovali v roku 2000, keď sa opakovane pokúšala vycestovať z hlavného mesta za straníckymi aktivistami z Národnej ligy.
„Pre mňa je skutočná sloboda vtedy, keď som slobodná od strachu. Kým nemôžeš žiť bez strachu, nemôžeš žiť dôstojným ľudským životom,“ tvrdí Su Ťij.
V Británii sa v roku 1972 vydala za docenta Oxfordskej univerzity Michaela Arisa, s ktorým má dvoch synov. Rodina však žila od jej návratu do Mjanmarska nútene oddelene. Keď jej manžel zomieral v roku 1999 na rakovinu, Su Ťij odmietla ponuku režimu, ktorý jej cestu do Británie ponúkol. Vedela, že naspäť do Mjanmarska by ju už nepustili. (reuters, mch)