„Absolútna radosť. Najlepší výsledok, v aký sme mohli dúfať. Je jasné, že pre Francúzov a zrejme aj pre zvyšok sveta je to úľava,“ hovorí 82-ročný penzionovaný lekár Claude Guilmet. „Vo Francúzsku vládla morálna trauma, vďaka ktorej sme sa trochu hanbili a trochu báli. Zvlášť pri spomienkach na Nemecko, kde sa Hitler dostal k moci demokratickou cestou.“
Úľava bola citeľná špeciálne v početnej francúzskej prisťahovaleckej komunite zo severnej Afriky. Francúzsko má najväčšiu moslimskú komunitu v západnej Európe.
„Pre Alžírčanov vo Francúzsku je to víťazstvo,“ hovorí Fatima Helalová. „Ale teraz musí Chirac urobiť viac, aby sa postaral o prisťahovalcov, aby nám pomohol integrovať sa.“ Pre Sofiane Larbiovú, 21-ročnú študentku, ktorá sa narodila vo Francúzsku tuniským rodičom, sa skončili obavy a starosti. „Strašne sa mi uľavilo. Báli sme sa, že Le Pen dostane 30 percent, a to by bol veľmi nebezpečný signál demokracii.“
Najzvláštnejšia atmosféra bola na Námestí Bastily. Le Penovu prehru tam oslavovali ľavičiari a antiglobalisti. Z ich davu sa ozývali výkriky: „Le Pen, dostali sme ťa a teraz dostaneme Chiraca.“
Na nóbl triede Champs Elyseé trúbili motoristi a davy sledovali výsledky na televíznej obrazovke cez výklad Vesuvio Cafe pri Víťaznom oblúku. „Je to víťazstvo demokracie, chce sa mi tancovať,“ povedala 54-ročná učiteľka francúzštiny Dany-Lois Sabarroliová, ktorá volila Chiraca v oboch kolách. „Francúzi chceli dať politikom v prvom kole príučku, ale teraz chceli vyradiť extrémnu pravicu a podarilo sa im to.“
(reuters, čtk)