a 12. júna.
Prijímačky na gymnáziá s osemročným štúdiom stanovilo Ministerstvo školstva (MŠ) na 4. júna. Termíny prijímacích skúšok na súkromné a cirkevné školy určujú riaditelia týchto škôl individuálne. Prijímacie pohovory na overenie špeciálnych schopností a talentu absolvovali záujemcovia od 4. do 20. marca. Skúšky na gymnáziá so zameraním na telesnú výchovu prebiehali do 5. apríla.
Riaditelia SŠ sú povinní o prijatí uchádzača rozhodnúť do troch dní od konania prijímacích skúšok. Proti rozhodnutiu školy možno podať odvolanie do 15 dní odo dňa jeho doručenia na príslušný krajský úrad - odbor školstva, mládeže a telesnej kultúry prostredníctvom školy. Na základe metodického pokynu MŠ pre prijímacie konanie z decembra 2000 došlo v minulom roku k podstatnému zníženiu pozitívnych rozhodnutí v odvolacom konaní. Počet študentov, prijatých na SŠ na odvolanie v školskom roku 2000/2001 bol 3175. V minulom školskom roku to bolo len 1228.
Na stredné odborné školy (SOŠ) a gymnáziá sa v tomto školskom roku hlási 47 tisíc žiakov, pričom tieto môžu prijať iba 45 tisíc záujemcov. Najviac prihlášok z celkových 75 tisíc si žiaci ZŠ podali na gymnáziá, na ktoré sa hlási o 25 percent viac záujemcov ako môžu prijať. Najväčší záujem žiakov základných škôl (ZŠ) je o štúdium na pedagogických a sociálnych stredných školách (SŠ), kde počet uchádzačov prevyšuje kapacitné možnosti o 53 percent. Výnimkou sú priemyselné, poľnohospodárske, lesnícke SOŠ, dievčenské a združené školy, ktoré v prípade, že uchádzači splnia kritériá stanovené prijímacími skúškami, môžu vyhovieť všetkým. Podobná situácia je aj na stredných odborných učilištiach (SOU), kde počet záujemcov predstavuje iba 69 percent z celkovej kapacity, ktoré majú tieto k dispozícií.
Strednými školami prechádza väčšina slovenskej populácie. Do ich siete je v tomto školskom roku zaradených takmer 900 SŠ, z toho najviac je odborných. Najvyššiu úspešnosť na trhu práce majú absolventi odborných SŠ a SOU s maturitou. Najviac SŠ je v Prešovskom a Banskobystrickom kraji, najmenej v Trnavskom kraji. Gymnázií, súkromných a cirkevných SŠ je najviac v Bratislavskom kraji.
*ms rč
NNNN