
ZROJ ŠUSR
Kým pred rokom označila zvyšovanie cien za výrazné skoro polovica opýtaných, v apríli tohto roka to bol už len každý piaty. Väčšina z tých, čo sa vtedy prikláňali k rýchlemu rastu cien, už postrehla, že ceny rastú pomalšie. Zmenili sa aj očakávania vývoja cien v najbližších dvanástich mesiacoch. Rýchlejšie zdražovanie ako doteraz čaká šestnásť percent ľudí. Na začiatku roka si to ešte myslelo dvakrát toľko opýtaných. Podobné zastúpenie majú tí, čo si myslia, že ceny budú rásť pomalšie. Najrozšírenejší však je názor, že ceny sa budú zvyšovať rovnako rýchlo ako doteraz. To predpokladá každý druhý opýtaný.
Štatistici v pravidelnom prieskume zisťovali aj názory na hospodársku situáciu. Tu už nedostávali také priaznivé odpovede ako pri inflácii. Dvom z troch opýtaných sa zdá, že ekonomická situácia sa za posledný rok zhoršila. V januári pritom vyjadrilo nespokojnosť s vývojom ekonomiky o niečo menej - 59 percent ľudí. Na druhej strane sa vnímanie ekonomiky oproti výsledkom spred roka zlepšilo.
Výhľad do blízkej budúcnosti ale nie je optimistický. Zhoršenie čaká viac ako polovica ľudí. Naopak tých, čo predpovedajú zlepšenie, ubudlo. Je ich len trinásť percent. Zvyšovanie nezamestnanosti čaká až 61 percent opýtaných.
Podobné zisťovania sa robia aj v krajinách Európskej únie a štátoch, ktoré chcú do únie vstúpiť. Aj vo väčšine členských krajín prevládajú negatívne nálady, nie sú však až také silné. Priemer indexu vo všetkých kandidátskych štátoch je mínus 26. Situácia na Slovensku mu zhruba zodpovedá. U nás zistili štatistici výšku indexu mínus 27. Horšie nálady sú v Poľsku, Bulharsku a Rumunsku. Najlepšie sú na tom podľa vlastných odpovedí Lotyši, Česi, Maďari a Estónci.
JANA BRONDOŠOVÁ