Šanca nezabudnúť na divadlo

Unikátom siedmeho ročníka medzinárodného divadelného festivalu Setkání 2002 Stretnutie, ktorý potrvá od zajtra do soboty v Mestskom divadle Zlín, bude určite takzvaný divadelný dvoják - trojsestrový večer. Vo štvrtok 9. mája totiž hostiteľské divadlo ...


Záber z inscenácie Čechovových Troch sestier, ktorú s Mestským divadlom Zlín naštudoval slovenský režisér Dodo Gombár. FOTO - MDZ



Unikátom siedmeho ročníka medzinárodného divadelného festivalu Setkání 2002 Stretnutie, ktorý potrvá od zajtra do soboty v Mestskom divadle Zlín, bude určite takzvaný divadelný dvoják - trojsestrový večer. Vo štvrtok 9. mája totiž hostiteľské divadlo uvedie najskôr svoju verziu Čechovovej klasiky Tri sestry v réžii Doda Gombára a potom inscenáciu juhoafrickej autorky Rezy de Wetovej nazvanú Tri sestry II v naštudovaní Petra Štindla. Je to na jednej strane pietne pokračovanie slávnej drámy (postavy a miesto zostávajú, len čas sa posunul o dvadsať rokov), no súčasne svojbytný text, originálna interpretácia Čechova, ktorá sa problematikou strácania ilúzií, hodnôt i hmatateľného majetku stala v Juhoafrickej republike až nečakane aktuálnou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obe predstavenia sú úplne nové a v repertoári zlínskeho súboru figurujú iba od uplynulého víkendu. Podobný čechovovský trojsestrový večer uviedol vo februári anglický Orange Tree Theatre v Richmonde, a tak Zlín nemá primát európsky, ale „len“ kontinentálny. Vynahradil si to však Klimáčkovou hrou Čechov - boxer, ktorú dramaturgia festivalu bez zaváhania zaradila na ten istý deň k obom Trom sestrám.

Dva pohľady na Portugáliu

Charakteristikou zlínskeho festivalu je zameranie na dramaturgické novinky a prvé uvedenia dramatických textov na slovenskej a českej scéne v poslednej divadelnej sezóne. „Novinkou v koncepcii je účasť aj neprofesionálnych či študentských divadiel,“ povedal Silvester Lavrík, programový šéf festivalu a umelecký riaditeľ Mestského divadla Zlín. To poskytne festivalu nielen svoju Veľkú sálu so sedemsto miestami, čo je široko-ďaleko najväčšie hľadisko, ale aj Malú scénu a Štúdio Z.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci konštatovanie, že divadlo je dobrým mostom spolupráce a porozumenia oboch národných kultúr, nie je objavné a môže znieť ako obohrané klišé, podľa slov riaditeľa festivalu i zlínskeho divadla Antonína Sobeka, „je táto idea stále aktuálna“. Potvrdzuje to aj účasť osobností, ktoré prevzali záštitu nad prehliadkou, nechýbajú medzi nimi obaja ministri kultúry, slovenský veľvyslanec v ČR Ladislav Ballek či kmotrovia festivalu Zdena Studenková a Lubor Tokoš.

Tradičnou česko-slovenskou divadelnou konfrontáciou po vlaňajšom Oblomovovi bude tentoraz Egressyho Portugália - dva rôzne pohľady na tento priam hrabalovský obrázok zo života maďarskej (ale nie nepodobnej českej či slovenskej) dediny desať rokov po páde komunizmu poskytne Slovenské národné divadlo a Národní divadlo moravsko-slezské Ostrava.

SkryťVypnúť reklamu

Sedem zo Slovenska

Celkove sa v Zlíne predstaví devätnásť inscenácií, slovenskú produkciu bude reprezentovať sedem súborov - okrem spomínaného SND a GUnaGU ešte Astorka Korzo 90 s Narodeninami, Radošinské naivné divadlo uvedie Návod na použitie, študenti VŠMU Parazitov, trnavský DISK Geniálnu epochu podľa Schulza a prešovské Divadlo Alexandra Duchnoviča Počuješ, mama… Z českej zostavy spomeňme aspoň pražské Národní divadlo, Dejvické divadlo, divadlo Archa či HaDivadlo a súbor Ty syčáci z Brna. Prominentné je aj autorské zastúpenie - okrem už menovaných napríklad Mark Ravenhill, Jon Fosse, Harold Pinter, Marius von Mayenburg (dokonca dvakrát) či Vladislav Vančura, Petr Váša alebo Petr Zelenka.

Sprievodnými akciami festivalu bude konferencia Drama dramaturgie, v rámci ktorej sa uskutoční seminár s názvom Snídaně v trávě, prezentácie vydavateľov a predajcov dramatickej literatúry, koncert či pouličné happeningy. To všetko napĺňa nádeje Silvestra Lavríka: „Nie je veľa príležitostí, keď sa môžeme stretnúť a rozprávajúc sa o všetkom možnom (hlavne príjemnom), nezabudnúť a nezanevrieť na divadlo.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu