BRATISLAVA - S kľúčovým prejavom svojho funkčného obdobia, správou o stave republiky, vystúpi pezident Rudolf Schuster až po návšteve Spojených štátov amerických a schôdzke s prezidentom Georgeom Bushom. Vlani Schuster vystúpil v parlamente koncom mája, teraz sa tak stane až na prelome júna a júla.
Prezidentov prejav odznie v citlivom predvolebnom období. Politické strany budú veľmi pozorne sledovať, aký postoj zaujme k vnútropolitickému dianiu. Niektorí predstavitelia parlamentných strán by privítali, keby prezident vystúpil pred poslaneckou snemovňou skôr.
Hovorca hlavy štátu Ján Füle povedal, že prezident chce správu predniesť v čo najtesnejšom termíne pred parlamentnými voľbami. Nemyslí si, že by dôvodom na neskoršie prednesenie správy bolo stretnutie s americkým prezidentom.
„Prezident sa niekoľkokrát vyjadril, že jeho osobnou ambíciou je prispieť k tomu, aby Slovensko vstúpilo do NATO a Európskej únie. Ak chce naplniť svoj predvolebný prezidentský sľub, tak je rozumné vystúpiť v takom období, aby sľubu mohol čo najviac napomôcť,“ povedal Füle. Pokračoval, že keby Schuster vystúpil už v máji, bol by to alibistický postoj a prezident je ochotný prevziať na seba zodpovednosť za ďalší vývoj.
Predseda KDH Pavol Hrušovský nepredpokladá, že by Schuster prejavom ovplyvnil výsledky volieb. Prípadnú kritiku vládnej koalície považuje za „vec“ prezidenta: „Ak je kritika namieste, má na to právo a aj povinnosť. Mal by však poukázať aj na pozitíva vládnutia.“
Šéf Smeru Robert Fico tvrdí, že Schuster má veľký cit pre politiku a skúsenosti, a preto si myslí, že prezidentova správa bude „maximálne“ vyvážená. „Myslím, že si presne uvedomuje, v akom období vystupuje.“
Poslanec HZDS Ján Cuper tvrdí, že prejav bude upravený tak, aby vyhovoval Washingtonu. „Pán hovorca prezidenta musí hovoriť to, čo hovorí, ale ja si myslím to, čo som povedal.“
Cuper síce priznal, že posledný Schusterov prejav bol voči vládnym stranám kritický, je však presvedčený, že bude snaha obsah tohtoročnej správy „zmanipulovať“ do polohy, ktorá bude vyhovovať vláde. Za nesprávne považuje aj načasovanie vystúpenia krátko pred voľbami.
Predseda SMK Béla Bugár sa prihovára za to, aby posolstvo prezidenta bolo vyvážené, inak „urobí medvediu službu jednej alebo druhej strane“. Bugár si myslí, že prezident má príležitosť dokázať svoju nadstraníckosť. „Neznamená to však, že bude hovoriť to, čo chcú ľudia počuť. To je veľmi ľahké.“