Do parížskych volebných miestností prišlo včera v druhom kole prezidentských volieb hlasovať podstatne viac ľudí ako pred dvoma týždňami v prvom kole. Zo správania mnohých z nich možno ale na prvý pohľad vyčítať, že nie sú práve nadšení. Hlavu štátu na ďalších päť rokov volili so sebazaprením: volili menšie zlo.
„Nehnevajte sa, ale tieto voľby naozaj nebudem komentovať,“ odpovedalo niekoľko Parížanov, ktorí odchádzali z jednej z volebných miestností na juhu metropoly. Všetci sa ponáhľali a viditeľne chceli mať svoju občiansku povinnosť čo najrýchlejšie za sebou. Nie je ťažké uhádnuť, že proti svojmu politickému presvedčeniu pred chvíľou dali hlas konzervatívnemu obhajcovi mandátu Jacquovi Chiracovi, aby zabránili zvoleniu ultrapravicového nacionalistu Jeana-Marieho Le Pena.
O tom, v akej neľahkej situácii sa ocitlo veľa voličov, svedčí aj prípad odchádzajúceho socialistického premiéra a neúspešného prezidentského kandidáta Lionela Jospina. Ten využil možnosť splnomocniť na voľbu niekoho iného. V jeho mene včera odhlasovala manželka starostu juhofrancúzskej dediny Cintegabelle, kde má premiér trvalé bydlisko. Jospin sa totiž nechcel stretnúť s novinármi, ktorí by vraj jeho „občiansku povinnosť“ brali ako „politickú voľbu“. Sám voličov pred prvým kolom vyzval, aby hlasovali „proti extrémnej pravici“.
Tí, ktorí včera volili Chiraca z presvedčenia, boli skôr v menšine. Úradujúci prezident, ovenčený niekoľkými podozreniami z korupcie, totiž v prvom kole získal len necelých 20 percent hlasov. Rekordné skóre, ktoré mal včera získať, možno pripísať celonárodnej mobilizácii proti extrémnej pravici.
„Volili sme Chiraca už v prvom kole. Ale vieme, že väčšina ľudí teraz nehlasuje za Chiraca, ale proti Le Penovi,“ povedala po odchode z volebnej miestnosti mladá dvojica.
Autor: RADKA MARKOVÁ,čtk, Paríž