BRATISLAVA – Slovenským ministerstvám a orgánom ústrednej štátnej správy podliehajú stovky organizácií. Ich prevádzka stojí oveľa viac ako činnosť samotných ministerstiev. Vláda väčšine týchto organizácií uložila povinnosť zverejniť výročné správy s presne stanoveným obsahom. Veľa z nich si túto povinnosť nesplnilo.
Všetky výročné správy sa mali objaviť na internetových stránkach ministerstiev a príslušných ústredných orgánov štátnej správy do 15. mája. V nich mali inštitúcie objasniť, čo vlastne robia a na čo míňajú verejné financie. Inštitút Ineko, ktorý sa spolupodieľal na audite centrálnej štátnej správy, šesť dní po termíne monitoroval plnenie vládnej úlohy. Výročné správy poskytlo 134 organizácií patriacich pod 13 ministerstiev a Štatistický úrad SR. Ostatné rezorty príkaz vlády ignorovali.
Miroslav Beblavý z INEKO hovorí: „Aktivity niektorých organizácií zostávajú často zahalené tajomstvom nielen pred voličmi, ale aj pred odbornou verejnosťou a niekedy aj pred ministerstvami.“ V niektorých prípadoch hmlu okolo činnosti podriadených organizácií pomáhajú robiť samotné ministerstvá. „Niektoré ukryli výročné správy tak, že ich bežný občan nemá šancu nájsť – ide napríklad o ministerstvo financií,“ povedal Beblavý.
Vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic odmietol vysvetliť, prečo tento rezort nesplnil vládnu úlohu. „Ja nie som kompetentný. Zavolajte na tlačové, ja im dám vedieť.“
Hovorkyňa ministra spravodlivosti Andrea Krajniaková povedala: „V rezorte máme ako príspevkové organizácie súdy, zbor väzenskej a justičnej stráže a inštitút pre ďalšie vzdelávanie sudcov a príslušníkov justičnej stráže. Na internete sme zverejnili materiály, ktoré s nimi súvisia. Je tam opísané, ako pracujú súdy. Ako výročná správa je tam vlastne štatistika. Zbor väzenskej a justičnej stráže má na internete ročenku a inštitút vzdelávania má plán výchovy. Pokiaľ vláda bude žiadať, aby sme vypracovali výročné správy za jednotlivé organizácie jednotlivo, tak sa tomu prispôsobíme.“
Krajniaková to, prečo inštitút vzdelávania nevyúčtoval pridelené peniaze, vysvetlila: „Na sieti máme rozpísané jednotlivé vzdelávacie akcie, ktoré robíme, aj s účastníkmi, lektormi, aké sú to akcie, koľko je na nich ľudí.“
PETER KUNDER