„Naše potkany sme ľahko prinútili chodiť akýmkoľvek smerom, cez úzke rúry aj vyvýšeniny, môžeme im prikázať, aby liezli po rebríku,“ tvrdia vedci z newyorskej State University. Svoj objav opísali v najnovšom čísle časopisu Nature. Zelektrizovaný potkan dokonca vyliezol na svetlo, čo by sám nikdy neurobil.
Ako to funguje? Potkan má v mozgu tri elektrické implantáty: jeden má na pravej strane nosa, druhý na ľavej a tretí v „centre pôžitkov“ v mozgu. Keď zacíti jemný signál napríklad na pravom fúze, automaticky sa obráti doprava. Ak to urobí správne, jeho mozog zaplaví vlna umelo vyvolanej eufórie. Za všetkým je zopár ťuknutí na klávesnici laptopu. Na komplikovanejšie pohyby sa používa klasický džojstik ako pri videohrách. Z potkana sa stalo autíčko na ovládanie.
Túžba človeka ovládať zvieratá je veľmi stará, tvrdí psychológ výskumného tímu John Chapin. „Asi taká stará ako nápad s aportovaním pre psov.“ Po prvý raz získal človek nad zvieraťom plnú moc.
Médiá okamžite prišli s etickými otázkami. Môžu ľudia takto potláčať základné inštinkty zvieraťa, pýta sa denník The New York Times. „Zviera vyzerá úplne normálne a necíti žiadnu bolesť,“ odpovedá Chapin. Naopak, potkany si systém veľmi obľúbili, pretože ich mozog zakaždým dostane ako odmenu príjemný pocit.
Podľa odborníkov sú živé roboty prelomovým objavom. Oproti klasickým robotom majú veľké výhody. Potkan sa dostane takmer všade, vie sa pohybovať v každom teréne. Potkany sú zároveň veľmi prispôsobivé a silné tvory: prežijú vysoké teploty či toxické chemikálie. A majú skvelý čuch.
„Stanú sa z nich záchranárske potkany,“ povedal pre BBC vedúci tímu vedcov Sandžív Talwar. S malou kamerou na chrbte budú hľadať ľudí pod sutinami domov pri zemetraseniach. „Teraz ostáva už len vytrénovať ich, aby cítili napríklad pod sutinami domu človeka.“
Práve v tom je problém, tvrdí Robin Murphy, riaditeľ spoločnosti na výrobu záchranárskych robotov. Murphy potkanom príliš neverí. „Krv a ľudské telo ich popletú - budú si myslieť, že to je jedlo.“
Predstavte si polomŕtveho človeka pod sutinami domu, vysvetľuje Murphy. Ak by uvidel potkana s elektrickým prístrojom, vydesí ho k smrti.
Potkan môže pomôcť aj inak: napríklad pri hľadaní skrytých výbušnín. Podľa denníka The Washington Post mu americká armáda už teraz vymýšľa aj špionážne úlohy.
V každom prípade je ovládaný potkan výrazným úspechom americkej vedy. Princíp implantovaných elektród sa môže neskôr využiť pri liečbe ochrnutí. Potkan je prvým zo série experimentov, ktoré by mali vedcov doviesť k tomu, aby ochrnutým ľuďom vrátili cit. V budúcnosti plánujú lekári vytvoriť akúsi „neuroprotézu“ - nahradia poškodený nerv umelými elektrickými výbojmi.
MICHAL FRIŠ