Nová maturita by mala byť objektívnejšia

„Naše školstvo je dobré – ale len pre tých najšikovnejších, ktorí by boli úspešní za každých okolností,“ myslí si učiteľka z Piešťan Iveta Kubová. „Maturita je neprehľadná, absurdne subjektívna a mnohí študenti ju považujú za frašku.“ Táto skúška dospelo

sti stratila v očiach verejnosti vážnosť – stala sa skôr rituálom, než hodnoverným dokladom o dosiahnutom vzdelaní.

Prečo potrebujeme nové maturity

Výsledky dnešných maturantov z rôznych škôl sa prakticky nedajú porovnať – neexistujú štandardné požiadavky na vedomosti a zručnosti absolventov a podľa platnej legislatívy si školy samy určujú obsah skúšok a samy aj študentov hodnotia. Toto by sa malo zmeniť – v roku 2004 sa bude pravdepodobne maturovať podľa nového modelu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návrh reformy maturít predložil Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) v máji 2000 ministerstvu školstva a po schválení bol koncom roku 2000 zverejnený. Podľa Pavla Černeka z ŠPÚ sa „o novej podobe maturít viedla na slovenské pomery široká diskusia na seminároch, pri okrúhlych stoloch, v tlači aj na webových stránkach ŠPÚ“.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa zmení

Prvým krokom k odstráneniu neobjektívnosti maturít musia byť štandardné požiadavky na vedomosti a zručnosti absolventa. Druhým krokom bude rozšírenie tradičných maturít (ktoré zostávajú v kompetencii škôl) o externú písomnú časť. Tá bude centrálne vypracovaná, zadaná aj vyhodnotená. Novinkou bude tiež väčší počet maturitných predmetov a možnosť zvoliť si základnú alebo náročnejšiu úroveň skúšky.

Nová podoba maturít nemá umožniť len objektívnejšie hodnotenie a možnosť porovnania dosiahnutej úrovne absolventov. „Verím, že keď si vysoké školy v praxi overia kvalitu maturít, budú akceptovať ich výsledky aspoň ako časť prijímacieho konania,“ hovorí Černek. Zmeny vo forme i hodnotení skúšok by mali dodať maturitnému vysvedčeniu vážnosť aj v očiach zamestnávateľov a v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Učitelia sa zhodujú v názore, že novej koncepcii maturitnej skúšky musia predchádzať výrazné zmeny v spôsobe vyučovania. Mnohí sa tiež pozastavili nad tým, že stále chýbajú vzdelávacie štandardy a už sa hovorí o príprave katalógov cieľových požiadaviek. „Štandardy na všetky maturitné predmety budú zverejnené v januári,“ hovorí Černek.

Slovenčina, jazyk, matematika?

Okrem sťažností na nemožnosť dosiahnuť požadované výsledky prácou podľa starých učebníc, osnov a starými metódami, uvažovali učitelia aj o zaradení jednotlivých predmetov do povinnej časti maturít. Povinnú maturitu z matematiky odmietajú najmä na odborných školách, učňovkách a aj časť gymnazistov si myslí, že by sa bez nej zaobišla. Iní zase tvrdia, že matematika podnecuje logické myslenie a medzi ňou a ostatnými predmetmi existujú značné presahy, a preto by sa z nej malo maturovať. „Povinne budú maturovať z matematiky asi iba gymnazisti,“ hovorí Pavol Černek. „Konečné rozhodnutie ešte nepadlo. Ale matematika je predmet, ktorý najviac koreluje so schopnosťou študovať na vysokej škole.“

SkryťVypnúť reklamu

Pretože v mnohých profesiách sú dnes v nevýhode tí, ktorí jazyky neovládajú, bol cudzí jazyk zaradený medzi povinné maturitné predmety. Časť učiteľov však mala výhrady aj proti tomuto kroku a navrhujú ako povinný iba slovenský jazyk a literatúru.

Prečo a kedy maturovať

Niektorí pedagógovia sú presvedčení, že študent by mal mať možnosť zvoliť si maturitné predmety podľa svojich potrieb a že by mal poznať spôsob ukončenia strednej školy už pri podaní prihlášky, aby zvážil, či má na to dostatočné schopnosti. Iní sa prihovárajú za to, aby sa mohol aj rozhodnúť, kedy a akú skúšku vykoná. Podľa toho by mohol žiak maturovať skôr alebo neskôr ako v riadnom termíne – podľa toho, či zvláda daný predmet na požadovanej úrovni, alebo nie. O novej podobe maturít sa ešte stále diskutuje a všetky nové prvky sa nezavedú do praxe naraz, hneď v prvom roku. „Konečnú podobu maturít pravdepodobne dosiahneme až o 10-15 rokov,“ vysvetľuje Pavel Černek.

SkryťVypnúť reklamu

MONIKA GÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu