Denník planéty

Globálne otepľovanie realitou


Tornádo, ktoré vyčíňalo začiatkom týždňa v južnom Marylande v USA, zanechávalo za sebou spúšť. Troch ľudí zabilo, okolo sto bolo zranených, zničilo množstvo budov a vyvracalo stromy. FOTO – ČTK/AP








Živelné pohromy na zemeguli:


27. 4. 2002 – 3. 5. 2002

Globálne oteplovania realitou

Za prvé tri mesiace tohto roka boli priemerné teploty na celom svete vyššie než kedykoľvek za posledných 1000 rokov. Uvádza sa to v správe Scenáre klimatických zmien pre Veľkú Britániu. Geoff Jenkins, riaditeľ Hadleyovho strediska meteorologickej služby, tvrdí, že tieto závery sa zhodujú s počítačovými predpoveďami účinkov globálneho otepľovania. Medzi zmeny v britskej klíme, zaznamenané od roku 1900, patrí predĺženie vegetačného obdobia v strednom Anglicku o 1 mesiac, zvýšenie priemernej teploty o 1 stupeň a zvýšenie hladiny mora o 10 cm. „Toto sú významné čísla a spolu s ďalšími trendmi ukazujú, že globálne otepľovanie už skutočne nastalo,“ povedal Jenkins.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Černobyľ stále straší

Koncentrácia radiácie okolo zničeného reaktora sa zvyšuje, vyhlásil pri šestnástom výročí katastrofy v černobyľskej jadrovej elektrárni profesor Dmytro Hrodzynsky, ktorý monitoruje černobyľskú lokalitu. Profesor Hrodzynsky, predseda ukrajinskej komisie pre radiačnú bezpečnosť, oznámil, že betónový sarkofág, ktorý dali nad zvyšky reaktora, aby pohlcoval rádioaktivitu, zlyháva. „Je tam viac než kilometer dier a prasklín. Palivo v zničenom reaktore sa začína zahrievať a rádioaktívny prach uniká.“ Pre denník Izvestija povedal, že 24 percent detí, ktoré sa teraz rodia neďaleko Černobyľu, má vrodené chyby a výskyt rakoviny štítnej žľazy u miestnych detí je 1000-krát pravdepodobnejší než pred katastrofou.

Dlhá tibetská zima

SkryťVypnúť reklamu

V tibetskej prefektúre Ngari pokračujú snehové búrky, ktoré už od januára izolujú miestnych obyvateľov a hospodárske zvieratá od okolitého sveta. Informoval o tom Červený kríž. Snehová vrstva v tejto oblasti dosahuje až 1,2 metra. Záchranné tímy dopravujú do oblasti potraviny a lieky proti šíriacim sa infekciám dýchacej sústavy.

Zemetrasenia

V iránskej provincii Kermanšah zaznamenali zemetrasenie, pri ktorom boli najmenej štyria ľudia zranení. V okolí Dastjerdehu spôsobili silné otrasy rozsiahle škody.

* Silné zemetrasenie o sile 7,2 stupňa, ktoré postihlo americký ostrov Guam v Tichom oceáne, prerušilo prívod elektriny a piati ľudia sa s menšími zraneniami museli dať ošetriť v nemocnici.

* Otrasy Zeme pocítili aj obyvatelia južných oblastí Nového Zélandu, Taiwanu, južného Bulharska, severného Turecka a Salvadoru.

SkryťVypnúť reklamu

Dažde v Keni

Najmenej pätnásť ľudí z mesta Meru v strednej Keni pochovali zaživa mohutné zosuvy pôdy, ktoré vyvolali niekoľko dní trvajúce prudké dažde. V Meru a Nairobi sa zas utopili traja ľudia. Prudké záplavy vo viacerých častiach tohto východoafrického štátu zablokovali diaľnice a stovky ľudí ostali bez strechy nad hlavou.

Ničivé tornáda

Prudké tornádo v americkom štáte Maryland si vyžiadalo dva ľudské životy a zničilo mesto La Plata. Podľa Národnej meteorologickej služby USA išlo o najsilnejšie tornádo, aké kedy postihlo tento štát na pobreží Atlantického oceánu. Zaradili ho do kategórie F-5, v ktorej vetry dosahujú rýchlosť 420 – 613 kilometrov za hodinu. Tornádo v La Plata bolo iba jedným z takmer 30 ničivých búrok a víchric, ktoré postihli oblasť od Missouri až po Atlantik.

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečné peniaze

Zdravotníci v severovýchodnej Indii oznámili, že pomocou nadmerne používaných a špinavých peňazí sa môže prenášať tuberkulóza, zápal pľúc a ďalšie pľúcne infekcie. „Vyšetrenia elektrónovými mikroskopmi potvrdili prítomnosť patogénnych mikroorganizmov v zašpinených bankovkách, čo môže viesť k rozširovaniu vážnych ochorení,“ povedal doktor Sudip Dey. Britskí zdravotníci a turistické príručky ľudí cestujúcich do tejto oblasti už dlho varujú, aby si po každej finančnej transakcii umývali ruky.

Nezvyčajný nález

Pod domom v meste Narayanganji pri bangladéšskom hlavnom meste Dháka objavil zaklínač hadov Miah 3500 jedovatých kobier. Obyvatelia domu ho zavolali po tom, ako objavili pri dome dve veľké kobry. Keď Miah s asistentmi začali kopať, natrafili na plaziace sa tisícky hadov a na množstvo vajíčok.

SkryťVypnúť reklamu

 

Autor: STEVE NEWMAN, The Los Angeles Times Syndicate

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 471
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 126
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 697
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 017
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 250
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 747
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 548
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu