* Vo Výstavnej sieni Slovenského plynárenského priemyslu na Drevenej ulici v Bratislave otvorili výstavu tvorby Andreja Augustína.
Expozícia pod májovým príznačným názvom Jarný výber predstavuje výber autorových zatiaľ posledných prác pastelu a textílií v sviežich tónoch. Podľa jeho slov sú to síce dve techniky, ktoré sú na prvý pohľad vzdialené, ale v podstate sú si dosť príbuzné. Kým pastelu sa Augustín venuje už od vysokej školy, práca s textilom ho očarila až neskôr. Augustín podľa svojich slov čerpá inšpiráciu v truhlici plnej nápadov, spomienok i návratov do detstva.Výstava potrvá do 30. mája.
* Súčasný život a objekty židovskej komunity vo Viedni dokumentuje fotografická výstava, ktorú otvorili v bratislavskom Mestskom múzeu za prítomnosti rakúskeho veľvyslanca v SR Martina Bolldorfa. Celkove 54 veľkorozmerných farebných záberov umožňuje pozrieť sa na rannú modlitbu v školskom centre Lauder Chabad Campus a vo Viedenskej ješive, do kníhkupectva Ernsta Sterna, na nedeľnú slávnosť Spolku ruských Židov, veselý detský sviatok Purim, na športové aktivity i do kóšer predajní potravín. Autor fotografií János Kalmár predstavuje najstaršiu zachovanú synagógu židovského spoločenstva – Viedenskú mestskú synagógu, jej kopulu či v synagóge uloženú tabuľu prikázaní. Okrem najstaršieho židovského cintorína Rossau možno spoznať aj ďalšie židovské cintoríny -Centrálny, Döblinský a vo Währingu, takisto kaviareň Teitelbaum v Židovskom múzeu a iné objekty. Výstavu dopĺňajú portréty hlavného rabína Rakúska Paula Chaima Eisenberga, „lovca“ zločincov Simona Wiesenthala, výtvarníka Georga Chaimowicza, speváčky Tiny Brauer a ďalších umelcov. Výstava potrvá do 2. júna.
SKALICA
* Celoslovenskú výstavu vín s medzinárodnou účasťou si môžete pozrieť ešte dnes posledný deň v historickej budove Kultúrneho domu v Skalici. Na výstave 170 výrobcov predstavuje 1486 vzoriek vín zo Slovenska, 626 z Česka, 100 z Rakúska a jednu z Ukrajiny. Celkovo súťažilo pozoruhodných 2213 vzoriek vín. Dominantné postavenie má Frankovka modrá s 348 vzorkami. Medzi bielymi vínami počtom 199 vzoriek kraľuje Rulandské biele. Suverénnym víťazom výstavy je firma Víno-Masaryk Skalica. Skaličan Alojz Masaryk získal titul šampión za biele víno odrody Devín (bobuľový výber, ročník 1999) a rovnaký titul sa mu ušiel aj medzi červenými vínami za odrodu Dunaj (neskorý zber, ročník 2000).
KOMÁRNO
* Dnes sa do Komárna vrátia prvé tri zo šiestich bosoriek. Nasvedčuje tomu výsledok práce štyroch umelcov, ktorí druhý týždeň tvorili v areáli komárňanskej Galérii T – Galérii národov. Historické dokumenty svedčia o tom, že v Komárne bolo šesť bosoriek obvinených, vypočúvaných a mučených. Dve z nich skončili sťatím, dokumenty o konečnom osude ďalších sa nezachovali. Tejto témy sa chytila Galéria T – Galéria národov, keď v rámci Komárňanských dní zorganizovala drevárske sympózium pod názvom Komárňanské bosorky. Zhmotnili tak myšlienku založiť v podzemných priestoroch Komárňanských bášt V. stálu expozíciu. V nej za pomoci zbierkového fondu nájdu po rekonštrukcii miesto umelecké diela, historické dokumenty aj fotografie pevnostného systému zo 16. storočia. Významné miesto zaujmú v rámci expozície komárňanské bosorky. Témy sa chytili štyria majstri dláta, Ivan Glajch, Peter Kusý Kusáč, Peter Strassner a Branislav Miklošovič. Peter Kusý vytvoril lietajúcu bosorku s hladučkými krídlami po boku, ktorá bude aj v pripravovanej expozícii „lietať“. Pol druha dňa pred vernisážou sa chystá „svoju“ bosorku ešte opáliť. Braňo Miklošovič má ešte práce vyše hlavy. Vybral si topoľ, ktorý bol uprostred „načatý“. Pukol uprostred práce. Rýchlo siahol po zdravom kuse dreva, ktorého tu je nadostač a zaumienil si vernisáž stihnúť za každú cenu. Pracovať bude aj pri halogénke. Peter Strassner do drevenej hmoty prevtelil kladu, na ktorej mučili komárňanské bosorky. Drevo je už okované, opálené, chýbajú už iba stopy krvi bosorky.
BANSKÁ ŠTIAVNICA
* Výstavu 81 málo známych a prevažne doteraz nevystavovaných diel Jozefa Kollára otvorili v Slovenskom banskom múzeu – Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Pod názvom J. Kollár: Štiavnická krajina, tam z depozitov mesta a súkromných zbierok predstavuje kurátorka Rút Lichnerová umelcove kresby a maľby z 50. až 70. rokov nájdené v pozostalosti národného umelca, banskoštiavnického rodáka, ktorý zomrel pred 20 rokmi. Ceruzou, tušom a olejmi zachycujú spontánne aj racionálne krajinu, prírodu a pamiatky v premenách ročných období. Podľa R. Lichnerovej zdanlivo nemoderná, ale poctivá koncepcia maľby priviedla umelca k modernizmu odvodenému od reality, nie k intelektuálnej konštrukcii, ale k intuitívne spoznanej realite, čo sa prejavilo znakovým a emotívnym významom farby a až kaligrafickou skratkou záznamu krajiny.
KOŠICE
* V košickej hale Cassosport otvorili 4. ročník výstavy Auto-Moto-Media. Predstaví sa na nej 19 vystavovateľov s expozíciami na ploche 1 800 metrov štvorcových. Ide o regionálnu výstavu, takže jednotlivé značky budú reprezentovať predajcovia z východného Slovenska. Svoje zastúpenie budú mať značky Honda, Nissan, Citroen, Opel, Škoda, Suzuki, Fiat, Alfa Romeo, Mazda, Hyundai a Peugeot. V porovnaní s minulým rokom bude ponuka vystavovateľov rozšírená aj o motocykle značiek Suzuki a Honda. Návštevníkov by mali zaujať viaceré nové modely áut ako Nissan Primera, Škoda Superb či Hyundai Santa Fé. Organizátori výstavy nerokovali s predajcami o výstavných zľavách, ale predpokladá sa, že tak ako po minulé roky pripravia vystavovatelia pre návštevníkov špeciálne ponuky. Pripravených je aj niekoľko sprievodných podujatí. Desať vyžrebovaných návštevníkov môže získať bezplatnú technickú kontrolu stavu svojho vozidla. Pre všetkých budú k dispozícii bezplatné kondičné jazdy s autoškolou. Za výstavnou halou sú naplánované predvádzacie jazdy terénnych vozidiel.
(sita, tasr)