
Ausra Fridrikasová (vľavo) sleduje útok Slovenky Miriam Šimákovej, ktorej v streľbe bráni Rakúšanka Steffi Ofenböcková. FOTO - ČTK a archív
ŠAĽA - Stý reprezentačný zápas v drese rakúskej hádzanárskej reprezentácie zvládla 34-ročná spojka Ausra Fridrikasová vo veľkom štýle. V úvodnom zápase II. fázy play off o postup na decembrové MS v Taliansku v Šali si so slovenskou obranou robila, čo chcela. Presnými strelami a nevídaným pohybom psychicky rozglejila náš tím a najmä vďaka nej si Rakúšanky rýchlo vypracovali šesťgólový náskok.
Za konečnú remízu (23:23) môže aj fakt, že okrem rodáčky z Litvy nik ďalší strelecky Fridrikasovej veľmi nesekundoval. „Z toho som trochu sklamaná, veď góly som dlho dávala takmer sama,“ posťažovala sa druhý raz vydatá matka štvorročného syna. Svet jej hádzanárske umenie poznal najprv pod menom Miklušite, neskôr Zukiene. Na konte má po sobote 351 medzištátnych zápasov (165 v drese ZSSR, 86 v drese Litvy, 100 za Rakúsko).
„Ausra a spol. predviedli dobrý výkon a bez problémov kontrolovali zápas. Kazili im to len macedónski rozhodcovia,“ zhodnotil šaliansky súboj generálny sekretár rakúskeho hádzanárskeho zväzu Martin Hausleitner. Fridrikasová v Šali napokon prekonala slovenskú obranu jedenásťkrát, a hoci vlani najlepšia hádzanárka sveta je pripravená pomôcť družstvu aj v piatkovej odvete v Stockerau, v prípade úspechu o účasti na MS neuvažuje. „V Nórsku beží liga a mám toho dosť,“ priznala hráčka Baekkelagets Oslo.
Tréningy v Nórsku sú v mnohom iné ako v Hypobanku, s ktorým má deväť rakúskych titulov. „Nie sú také tvrdé, no každá z hráčok sa musíme držať vo forme sama. Trénujem dvojfázovo, deväť ráz do týždňa a cez víkend máme zápas, no mám na rodinu viac času,“ pokračovala jedna zo štyroch profesionálok nórskeho tímu.
Po olympiáde v Sydney bola práve ona iniciátorkou štrajku starších hráčok, ktorým diktátorské metódy vtedajšieho manažéra reprezentácie Gunnara Prokopa nevoňali, a aj preto boli Rakúšanky na ME 2000 v Rumunsku posledné. Po Prokopovom odchode sa však dlho prehovárať nenechala. „Zavolali mi samotné hráčky, tak som súhlasila,“ dodala Ausra. „Niektoré z hráčok po odchode Prokopa samy volali na zväz a ponúkali sa,“ prezradil Dán Ole Eliasen, na tri týždne poverený vedením rakúskeho nároďáku.
Fridrikasovej šalianske góly okamžite evokovali otázku, prečo ju niektorá zo Sloveniek nebránila osobne. Slovenský kouč Tomáš Kuťka však takú možnosť rázne odmietol: „Nie je to hráčka, ktorá sa z osobky zblázni. Brániacu hráčku vie okamžite svojim pohybom a rýchlosťou vyfaulovať a problémy jej nerobí ani zdvojená obrana.“ (rh)